top of page

Dy të arrestuar në lidhje me kontrabandën e migrantëveDy persona janë arrestuar si pjesë e një hetimi ndërkombëtar për kontrabandën e migrantëve në Britani të Madhe me anije pas një incidenti në Southwold vitin e kaluar. Të dy këta burra u arrestuan nga oficerët e Ekipit të Hetimit Kriminal dhe Financiar të Imigracionit në pesë adresa në Grimethorpe, Bradford dhe Wakefield në afro 6 të mëngjesit të enjten, 25 qershor. Një 34-vjeçar shqiptar u arrestua në një adresë në Bradford me dyshimin për hyrje të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe vepra të drogës. Në një adresë në Wakefield, një 24-vjeçar u arrestua me dyshimin për hyrje të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar. Rreth 9,000 në para dhe rreth 60 bimë kanabis u kapën gjithashtu në operacion, së bashku me prova të tjera.

Më herët gjatë ditës, si pjesë e të njëjtit hetim, autoritetet belge arrestuan 10 persona dhe sekuestruan një armë, pasi kontrolluan 12 adresa kryesisht në rajonin e Liège. Këto arrestime pasuan një incident në 4 dhjetor të vitit të kaluar, kur 14 burra shqiptarë u arrestuan me dyshimin se hynë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht përmes një anijeje që ishte hedhur në portin e Southwold. Incidenti u trajtua nga oficerët e përmbarimit të Imigracionit dhe një hetim u nis dhe po mbështetet nga Agjensia Kombëtare e Krimit dhe Projekt Invigor, forca e organizuar e Mbretërisë së Bashkuar për krimin e imigracionit. Ministri për pajtueshmërinë e imigracionit dhe gjykatat, Chris Philp, tha: "Këto arrestime u bënë si pjesë e një hetimi në vazhdim e sipër për një grup të dyshuar krimi të organizuar të përfshirë në kontrabandë njerëzish. "Ne besojmë se arrestimet e bëra në Mbretërinë e Bashkuar dhe Belgjikë do të kenë prishur ndjeshëm aktivitetet e grupit.

"Kontrabanda me njerëz është një krim i neveritshëm që i trajton migrantët si ngarkesë njerëzore nga të cilat përfitohet. "Duke punuar me partnerë brenda dhe jashtë vendit, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka mundemi për të çmontuar rrjetet kriminale të përfshira në imigrim të paligjshëm." Operacioni të enjten, 25 qershor, u mbështet nga oficerët e Policisë West Yorkshire dhe Policia e Yorkshire Jugut.

20 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page