Dua Lipa dhe Sir Elton John synojnë Eurovizionin për Mbretërinë e Bashkuar
Gazetat kryesore në Britaninë e Madhe, gjithashtu dhe gjiganti mediatik BBC kanë shkruar sot për planet e reja të këngëtares Dua Lipa dhe të pazëvendësueshmit të muzikës Elton John. Kështu në këto media janë zbuluar planet e tyre për hyrjen në Eurovision të Mbretërisë së Bashkuar vitin e ardhshëm. Duke konsideruar pozicionet dhe pjesëmarrjet e MB në Eurovision ka qenë një debat i madh ndër. Dua Lipa dhe Sir Elton John duket me këtë plan të përbashkët kërkojnë që të rikthejnë këngën britanike në këtë arenë të madhe, që tashmë shikohet nga miliona.

Dhe në fakt është prezantuar edhe grupi punës. Është një listë e madhe. Në krye të fushatës do të jetë menaxhimi i pop-supremos Tap Music - ekipi që qëndron pas karrierës së Duas, Ellie Goulding, Lana Del Rey dhe yllit të lulëzuar Dermot Kennedy - pasi arriti një marrëveshje me BBC për të rishikuar këtë projekt.

Më tej lista shkon tek Little Mix Leigh-Anne Pinnock, Ben Mawson dhe Ed Millett, të cilët drejtojnë firmën, që tashmë kanë kërkuar ndihmën e kryesuesve Elton dhe Dua për të shpallur kërkimin e tyre për pretendentin britanik të Eurovision.

Britania e Madhe nuk e ka fituar konkursin që kur Katrina dhe The Waves triumfoi 25 vjet më parë.

Dua është shprehur: “Unë jam një britanike krenare, ndërsa jam edhe një kosovare krenare. Unë jam e lumtur për kauzën. Unë do t'i inkurajoj ata!“ Elton shprehet: "Nuk ka shumë ngjarje televizive aq të mëdha dhe globale sa Eurovision, kështu që është një mundësi e mrekullueshme për ne që t'i kujtojmë botës përsëri thellësinë dhe larminë e talentit tonë. Mezi pres të shoh se çfarë gurësh të çmuar do të zbulojnë miqtë tanë në Tap Music."

***

Gjithashtu Sir Elton John ka kryesuar top listën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë në 16 vjet me bashkëpunimin e tij me Dua Lipa. Kënga e tyre “Cold Heart” mori vendin e parë pasi kaloi tre javë rresht në numrin dy në renditjen e Kompanive zyrtare të listave. Kënga ka regjistruar 64,000 shitje të tabelës dhe 5.9 milionë transmetime. Suksesi i Sir Elton dhe Dua Lipa i jep fund mbretërimit katërjavor të Ed Sheeran në krye të tabelës me Shivers, i cili ka rënë në vendin e dytë. Në fillim të kësaj jave Sheeran u kishte kërkuar fansave të tij që të ndihmonin Sir Elton ta mundte atë në numrin një. Dua në rrjetin social Instagram, është shprehur mjaft e lumtur për këtë sukses.

26 views0 comments

Shkrimet e fundit