top of page

Dolli me “Slivovitza” në dasmën e Zogut


- Mbreti i vetëm beqar i Evropës, Zogu, është jashtëzakonisht i pashëm. "Unë u dashurova me të në momentin kur e pashë atë në Ballo në natën e Vitit të Ri," thotë Konteshë Geraldine Apponyi.

Dolli me “Slivovitza” në dasmën e Zogut


Nga gazeta ditore “The Daily Telegraph” (14 shkurt 1938)


Nga JAMES MACDOUGALL

(I cili kaloi ca kohë në Ballkan)  • Kërkimi i gjatë i Ahmed Bej Zogut për një nuse Aristokratike arrin fundin

  • Mbreti Zogu i Shqipërisë (Ahmed Bej Zogu) është një musliman; nusja e tij e afërt, Konteshë Geraldine Apponyi, një Katolike.

  • Fëmijët e Mbretit thonë lajmet e fundit nga Tirana duhet të sillen në besimin e muslimanëve ...

  • A do të lejojë Papa një periudhë për martesën?

  • E gjithë bota është duke parë dasmën. . . "Mbreti Zogu", ashtu siç quhet ai, është një nga figurat më fantastike në Evropë.


  • Romantisti më i jashtëzakonshëm në botë, Mbreti Zogu i Shqipërisë, sundimtar i l, 200, 000 Ghegëve dhe Toskëve, më në fund ka gjetur një grua për të ndarë fronin e tij të Ruritanian.


Mbreti Zogu, Mbreti musliman i Shqipërisë, flet para njerëzve në 25 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë nga Turqia. Ishte kjo lufta heroike për atë shkak që e fitoi admirimin e të fejuarës së tij para se ajo ta kishte shikuar ndonjëherë.

  • Ajo është konteshja e bukur hungareze Geraldine Apponyi. . ,

Disa javë më parë, ajo ishte një shitëse e kartolinave në një cep të paqartë të Bibliotekës Komunale të Budapestit.

Sot fiset e Shqipërisë po bërtasin emrin e saj në festat e çmendura të fshatit që festojnë tradhtinë e Mbretit të tyre. Mendja perëndimore vështirë se mund ta vlerësojë sinqeritetin e një miqësie të realizuar përmes kanaleve diplomatike dhe kopjeve të karbonit të propozimeve zyrtare, por Zogu është i vërtetë për besimin e tij Muhamedan. Kur një Muhamedan dëshiron një grua, ose një tjetër, ai merret me këdo tjetër përveç personit të interesuar menjëherë.

Mendoj, sidoqoftë, nga ato që dëgjova për Mbretin Zogu, në Ballkan, se ai do të tregonte pak më shumë përsosje se kjo. Për më shumë se dhjetë vjet Zogu ka pasur një ekip avokatësh në përgjithësi duke pastruar përhumbjet e bukurive të Evropës dhe Amerikës në kërkim të një gruaje për të.

Në vitin 1934, kur isha në manastirin e Ohrit, në kufirin shqiptar, në fshatin Ohër kishte skena Bacchanalian (karakterizohet ose jep shijen e njeriut të dehur). Thashethemet kishin hasur në malet e Kosovës duke kaluar në këmbë, duke thënë se Mbreti Zogu ishte fejuar me një Amerikane të pasur.


Ata kanë humbur shpresat


Fshatarët e pushuar nga Slivovitza - pije e fuqishme ballkanike - shpresonin se ajo mund të kishte mjaft për të paguar disa nga borxhet kombëtare të Shqipërisë. Kjo nuk është aq fantastike kur vjen nga një komb i cili kurrë nuk e dinte kuptimin e një sistemi monedhash deri në vitin 1924.

Dihet shumë pak për Zogun, një nga monarkët më të vetmuar në Evropë, dhe shumë pak kredi i është dhënë atij për gjërat e mahnitshme që ai ka bërë. Ai ka parë më shumë nga bomba marramendëse të anarkisë se çdo monark tjetër në shekuj. Ai ka qëndruar ballë për ballë me atentatorë të mundshëm - miq të vjetër të tij - dhe ai i ka dërguar ata në skuadrën e pushkatimit.

Në moshën 33 kurajo, ai u përball me një veprim armiqësor, i cili e detyroi atë të largohej jashtë vendit. Por ai u kthye përsëri pas komplotit në Beograd, për të fituar zemrat shqiptare, presidencën dhe fronin.


Zogu ishte i vetmuar


Kur e mori fronin ai filloi të ndjejë vetminë e izolimit të tij. Ai nuk mund të vëllazërohej si “një nga djemtë”. Ai kuptoi kërkesat e mbretërisë dhe domosdoshmërinë për një farë përkushtimi shpirtëror ndaj fronit.

Musolini, prej vitesh, ka dashur t’i japë Zogut një grua, dhe Mussolini, sot është pak i mërzitur. Zogu dikur ishte djali i vogël më i mirë në shkollën e Musolinii dhe tani është më trullosësi i tij.

Më 1928 Zogu i dha Italisë pothuajse të drejta koloniale mbi Shqipërinë. E lejoi që ajo të krijojë kode të së drejtës penale dhe civile, për aq kohë sa ata nuk ndërhynin në drejtësinë fisnore, të ndërtonin një rrugë të bukur strategjike drejt vendit në Jugosllavi, dhe i lejoi Italisë t’i jepte një kredi prej katër, apo pesë milion lirash. Mirënjohja më e vogël që Zogu mund t’i tregonte Musolinit, të themi italianëve, ishte të martohej me disa nënshkrime simpatike. Asnjë nga ato për Zogun. Ai ka qëndruar mbi nënshtrim gjithnjë, pasi Zogu, i Ati, i dha atij një bekim në ditëlindjen e tij të gjashtëmbëdhjetë dhe e bëri një njeri prej tij.


ZOGU nuk i ka të gjitha pamjet në Familjen Mbretërore Shqiptare. Ai ka tre motra bukuroshe ... E megjithatë protagonistja e pavarësisë shqiptare është e vetmuar.

Një histori e bukur tregohet në Tiranë, dhe është në të vërtetë e vërtetë, ajo e gjeniut të Zogut për pavarësi. Përmes teleskopit të tij nga Pallati Mbretëror ai mundi të shihte katër persona udhëtues që luanin poker në dhomën e gjumit të hotelit të tyre në Tiranë. Ai telefonoi për të pyetur nëse mund të bashkohej në lojë. Asnjë histori e Ruritanias nuk përafroi kurrë mbretërinë malore të Shqipërisë. Nuk ka një tramvaj në mbretëri, as një tren. Autobusët largohen nga Durrësi, Elbasani, Tirana dhe gjetkë për në fshatrat malorë, më shpesh me tre pasagjerë dhe një grup roje të armatosur prej gjashtë vetash.

Secili djalë, kur mbush moshën 16 vjeç, merr një armë nga babai i tij, në këmbim të së cilës ai jep një betim solemn për të mbrojtur farefisin e tij, dhe për të nderuar gratë e tij.


Rekorde të zymta


Muret e fshatrave janë të mbushura me të shtëna, të dhëna të zymta të feudeve antike. Ushtria është e vetmja "klasë shoqërore" e Shqipërisë. Oficerët janë veshur në mënyrë madhështore në traditën e Ballkanit. Gjeneralët vijnë në jetë brenda natës, promovimi është shpërblimi i sakrificave qesharake. Vlen një oborrtar i lyer prej ari për të shpëtuar qenin e mbretit. Disa oficerë janë nakatosur aq shumë me qasje ari, saqë forma origjinale e uniformës është humbur.

Zogu kohët e fundit i vuri në ushtri të gjashtë motrat e tij. Ata janë vajza të bukura, por duken pak qesharake kur marrin vendin e tyre përkrah vëllait të tyre në manovrat e ushtrisë. Sidoqoftë, Zogu rregullon me kënaqësi me rregulla të jashtëzakonshme mbretërinë e tij të vogël të papërpunuar.

Është i vetmi vend ku gjakmarrja dhe hakmarrja janë akoma pjesë e kodit shoqëror të njerëzve.

Ata tregojnë madje edhe në Elbasan, ku autostrada Romake, nga Durrësi zhytet në luginën e Drinit, në kufirin maqedonas, se i riu Ahmed Beg Zogu favorizon ligjin e vendndodhjes. Sidoqoftë, kur mori fronin, ai modifikoi ose forcoi lart kod, dhe i dha asaj një qëllim më të nderuar.


Bombat i falen


Ai këmbënguli që Besa, ose premtimi, të respektohej rreptësisht. Mbajtësi i Besa është i mbrojtur absolutisht, dhe shkelja e tij është krimi më i urryer në vend. Vendosni një bombë nën karrigen e Mbretit, po - motiv i nderuar mbase; -por godit me thikë një armik në prani të një gruaje, jo. I gjithë vendi është i tronditur. Zogu bëri një gjë të guximshme kur sqaroi Besan. Ai e zbatoi atë për të gjitha gratë, çdo burrë të shoqëruar nga një grua, “djem nën 16 vjeç, kishtari, vende të caktuara”, siç janë kishat, dhe rrugët kryesore. Mund të mos ketë hakmarrje nëse një burrë është i angazhuar në punë, ujitje, dhe çdo shqiptar e do një vend të asaj në një kohë ose në një tjetër në jetën e tij.

Ekziston edhe një armëpushim në hakmarrjen familjare, në periudha të caktuara të vitit. Për mijëra shqiptarë, Zogu është akoma shefi i Matit. Ata kanë luajtur me Ahmedin e ri në rrugicat e skalit të fshatrave të Kosovës dhe kanë kërcyer kolo me të nën hënën e pasur të Ballkanit. Ai ishte shumë i dashur dhe vdiste për Slivovitza, krushkavatza dhe klecovatza e tij shumë kohë përpara se të gjente babanë e tij si kokë fisnore. Kam dëgjuar për shqiptarët që luanin gusla me të, dhe e dëgjova duke kënduar këngët e çuditshme, piktoreske të Shkipnisë së egër.


Çfarë do të ndodhë?


Është e vështirë të thuash se cili do të jetë fati i Shqipërisë, apo i Zogut. Mezi është në gjendje të mbështesë popullsinë e saj të tanishme - në fakt, më shumë shqiptarë jetojnë jashtë mbretërisë sesa në të.

Nga një këndvështrim politik dhe Zogu e njeh urinë në sytë irredentistë - disa kombe po i lyejnë thonjtë e saj. Zogu, megjithatë, është një mjeshtër i së kaluarës në intrigë; ishin gjërat e para që ai mësoi nga babai i tij me mendje të fortë. E gjithë kjo, me shqetësimet dhe frikërat e saj të pritjes, pret konteshën Geraldinë. Por ne e dimë që ajo e do Zogun, dhe është më pak e dashuruar tek froni i saj, sesa vetë njeriu. Me këtë kërkesë të paharrueshme ajo do ta ndajë me guxim punën e tij. Por Slivovitza, pija më e fuqishme, në Evropë, është për pasionet e Ballkanit se çfarë era është ndaj flakës. Bota e di këtë vetëm shumë mirë. Gavrilo, Princi boshnjak me sy në ëndërr, e piu atë për guxim pak përpara se të qëllonte Arkdukën Franz Ferdinand në urën në Sarajevë më 28 qershor 1914 dhe të shpejtonte Luftën e Madhe.


Nga arkivat britanike: Dr Fatmir Terziu


26 views0 comments

تعليقات


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page