top of page

DITAR I DARDANISË


Atdhe Geci

Teatër famëkeq i adresohet Kosovës që Kosova të jap Trepçën e Ujmanin të jap kishat dhe Luginën e Moravës dhe të bie në nënshtrim të detyruar Kot i trokas mendjes dhe mendimit, logjika ime s´e kupton kapitullimin Teatër famëkeq i adresohet Kosovës Trepça Iliriane t´i faturohet Serbisë kjo është e pabesueshme për lirinë Kush po e kërkon poshtërimin tonë dhe hapjen e luftërave në Ballkan Ju që jetoni jashtë arsyes së kohës Trepça nuk falet dhe as s´tregëtohet Pa u shterru gjithë gjaku i dardanisë Në Trepçë është shpirti atdheut tonë më e gjakëta flakë e të gjithë kombit Kosovë, si mund të jetë paqja me ty kur pjesët të shenjta i falen Serbisë Zgjohu fitore nga gënjeshtra, zgjohu se oligarkët Kosovën po e copëtojnë!... ngritu Kosovë përreth Lumit të Ibrit se na shkoi Trepça, Ujmani e Morava!

Atdhe Geci - Dortmund, 2020

31 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page