top of page

Ditëlindja letrare – 25 dhjetor – Angelica Garnett
Angelica Garnett lindi më 25 dhjetor 1918 dhe vdiq më 4 maj 2012.

Angelica Garnett ishte një shkrimtare, piktore dhe artiste britanike. Ajo ishte autorja e kujtimeve të Mashtruar me mirësi, një rrëfim i përvojës së saj të rritjes në zemër të Grupit Bloomsbury. „The Guardian“ shkruan: Një grua me bukuri të madhe dhe magnetizëm personal, Angelica Garnett, e cila ka vdekur në moshën 93-vjeçare, kishte shumë dhurata. Ajo e ktheu dorën drejt mozaikëve, pikturës dhe skulpturës dhe transformoi ambientet e brendshme shtëpiake me dekorime të pikturuara me dorë. Si shkrimtare, ajo i përdorte fjalët me shumë ndjeshmëri dhe saktësi. Zëri i saj i të folurit ishte befasisht i bukur për shkak të shqiptimit të saj të hollë. Krijimtaria e saj duhet të ketë qenë pjesërisht gjenetike, pasi ajo ishte vajza e artistëve Vanessa Bell dhe Duncan Grant, një prejardhje që i dha asaj një pjesë të dyfishtë të trashëgimisë së Bloomsbury.


Tre citate


1. Të gjithë kanë njëfarë vështirësie në rritje, edhe fëmijët e mi, megjithëse unë kam qenë një nënë e mirë. Unë ende nuk jam rritur në disa mënyra në krahasim me njerëzit e tjerë që njoh.

2. Për ju, kjo është vetëm një histori, as e shkurtër dhe as e gjatë - diçka për t'u lexuar dhe më pas për t'u harruar, ose në rastin më të mirë për t'u vendosur në një cep të pluhurosur të mendjes, pavarësisht nëse do të shfaqet apo jo përsëri, vetëm ju mund ta tregoni. Por për mua ishte një ngjarje e vërtetë, apo seri ngjarjesh.

3. Ëndrra ime për babanë e përsosur - e parealizuar - më pushtoi dhe e ka bërë këtë për pjesën tjetër të jetës sime. Martesa ime nuk ishte veçse një vazhdim i saj dhe gati sa nuk më përfshiu.

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page