top of page

DIL OR BURRË

Nga vellimi 30 Poetik “KUR VJEN E NESERMJA”

DIL OR BURRE

Ne Shqiperi, vendi i shqiponjave

Tahir Tanushi

E kane bere lesh e li Shpresa ka nis rrugen e vdekjes, Dil perpara dhe na prije Te shporrin shputen e vjeter!


Kur vendi shume u trondite Shume pak e moren kurajon, Te dilnin ne krye si prijes Per ta degdisur murtajen!


Ti ishe i vetmi burre Qe shkele me kembe te keqen, Ne zemer mbaje flamure Dhe nuk shpalose urrejtje!


Te gjithe mijte rane ne heshtje U treten si ves mengjezi, Kur kaloje dallga,nuk presin Zene kendojne si kendezi!


Dil or burre ne shesh te kombit Ngriji lart ata dy gishta, Se fisniket po i rivarrosin Dhe po vdes Shqiperia!


U tret ajka e Kombit Si dikur ne arrati, Majmet pisi,majmet horri E mjera moj Shqiperi!


Te munden bijte e terrorit Pjelle nga barku kuq i zjarrit, Gjithe pinjollet e oborrit Shqiperi moj çfat ke pasur?47 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page