top of page

Dashuria nuk njeh moshë


Dashuria nuk njeh moshë


(Cikël me poezi për dashurinë)


E DUA


E dua – thanë buzët prush të nxehta,

E dua – thanë faqet shegë të kuqe,

E dua – thanë bebëzat e qeshura të syrit.

E dua – tha balli pa një rrudhë,

E dua _ tha e bardha gushë

E dua – tha ashti i kraharorit

E dua – tha logu i shpirtit

E dua…

Ç’po ndodh kështu me mua?!PA TY


Pa ty s’mund të jetoj,

Pa ty s’mund të vdes.

Pa ty s’ka mëngjes.

Pa ty dita s’është ditë

Pa ty ka veç natë,

Natë pa yje,

Natë pa hënë,

Natë.


DUA TA RROK ËNDRRËN


Dua ta rrok ëndrrën,

Ta mbaj në gji.

Ëndrrën me të bukurën e dheut,

Ëndrrën që më mbeti në sy

Një vajzë e bukur, vajzë në ish,

Ishte përëndeshë e bukurisë

Me buzët prush më tha të dua

Dhe kaptoi pragun e shtëpisë…


MALËSORJA


E quajnë hënë,

Por është më e bukur

Se hëna pesëmbëdhjetëshe.

Trupi i saj m’i ngjaka bredhit,

Balli i saj rudinë me lule,

Fytyra e saj si qelqi i ujit,

Sytë e saj si liqejtë e Lurës,

Flokët e saj si tërfil i butë,

Lëkura e saj si borë bjeshke

Buzët e saj si trëndafil i majit,

Faqet e saj lule pjeshke.


DASHURIA


Duaji të tjerët më shumë se veten

Askush nuk ka lindur për të vdekur para se të lindë

Sinjalet e dashurisë s’ka antenë që t’i mbledhë

Hapat e saj, sa afër, sa larg

Ulem në gjunjë para dashurisë

Rob i saj le të jem

Idealist i botës së lirë

Asgjë nuk më ndal drejt dashurisë


MERIT


Më shumë se gjithçka të dua

E thonë zemra, buzët, sytë

Rrodhi jeta si lumë

I mban mend puthjet e ditës së parë?!

Të tjera të presin deri në fund.


PËR TY


Në se je e bukur

Këtë e dinë vetëm sytë e mi

Në se je e lumtur

Këtë e di vetëm zemra ime

Në se je e mirë

Këtë e di vetëm shpirti im

Si je ti e di vetëm unë

Si jam unë e di vetëm ti...


TI MBETE SI DITËN E MBARË


Ti mbete si ditën e parë

Dashuria s’paska të sosur

Kur di dhe don të dashurosh

Trupi s’paska të plakur

Kur di të gëzosh

Zemra s’paska të ndalur

Kur dashuron si djalë

Ti mbete si ditën e parë

Çdo ditë gjej diçka të re

Në dashurinë tonë.

Ti mbete gjithmonë si ditën e parë

E panjohur, e veçantë

Ndaj çdo ditë kam

Se ç’të zbuloj

Ti çdo ditë ruan çaste të bukura

Të papërsëritshme.

Ti mbete gjithmonë si ditën e parë


DASHURIA IME


Njeriu rënka në hall me dashurinë

Si ta shpërndajë, ku ta çojë më parë?

Atë e duan të gjithë, ajo s’ka rradhë.

Ndaj po le diçka mangut nga vetja ime

Për tua falur atyre që kanë më shumë nevojë.

Dashuria ime për vajzën syshkruar buzëdrinase

Dashuria ime për lotin e pafajshëm të fëmijës

Dashuria ime për thinjën e nënokes që rri pa gjumë

Dashuria ime për rrudhat e bacës në ballin e

rreshkur

Dashuria ime për ujin e kristaltë të Valbonës

Dashuria ime për cicërimën e bilbilit

Dashuria ime për buzëqeshjen e tim biri

Dashuria ime për të gjitha dashuritë

Dashuria ime për poezinë

Udhëtoj me dashurinë time ngarkuar

Udhëtoj dhe mendoj vetëm për ty.TI DO TË VISH NJË DITË


Gjithë jetëm pritëm

Një ditë të bukur

Një mëngjes të artë

Një mbrëmje të purpurt

Sa shumë u lodhëm duke pritur

Sa shumë u mërzitëm

Por shpresën e rritëm si lastar

E rritëm.

Bashkë me shpresën, me agun e bardhë

Dhe në se vonohesh, unë s’do të mërzitem

Mjafton të vish e bukur, e bardhë.


DIBRANET E BUKURA


U krahasoj me zanat e maleve

Me lulet e freskëta të fushës së Korabit

Me dritën e feksur të kristaleve

Me shushurimën e këndshme të zallit.

Kur vallëzoni ju në majat e gishtave

Bari i butë nuk e ul, por e ngre kryet

Nga vallja juaj nën hijen e vishnjeve

Festë ka dhe qielli me yje.

Është pak të themi se jeni të bukura

Perri të vërteta jeni ju

Punëtore si bleta, të brishta si flutura

Ma luajtët mendjen, ç’bëni kështu?!


MOS U ZBUKURO BIJA IME


Mos u zbukuro para pasqyrës, bija ime

Se kam frikë se do të shëmtohesh

Të ka bërë jot ëmë si e bukura e dheut

Dhuratë Përëndie, stërmbesë e Skëndërbeut.

Mos u zbukuro para pasqyrës, bija ime

Flokët e tua si një zjarr i ndezur

Kanë nevojë për një fjongo të argjendë

E unë s’di a do mund ta gjej.

Mos u zbukuro para pasqyrës, bija ime

Sytë e tu plot me vegime

T’i ka bërë jot ëmë si filxhan floriri

Brenda tyre bota jote, jeta ime.


VASHAT TEK LUMI


Dëshirë kanë të lahen

Fustane ngritur mbi gjunjë

Djemtë syfilxhanë

Bëjnë sikur flenë gjumë.

Të lahen, mos të lahen

Fustanet ngrejnë mbi gjunjë

O vasha të mira,

Lahuni ju në lumë!


LUTJE


Kujt duhet t’i shfryhem

Kur të gjithë duan të shfryhen?

Kur dhe kujt duhet t’i shpreh ndjenjat

Kur të gjithëve u ka ikur dashuria?

Kujt duhet t’i tregoj mëkatet

Kur të gjithë janë të krimbur në mëkate?

Përse lutja ime nuk arrin deri tek ti, o Zot?!


PENG


Të dashurova por kurrë

Nuk të thashë se të doja

Kurrë nuk të putha

Ashtu siç ëndërroja

Kurrë nuk të fola

Ashtu siç të mendoja

Tani mbaj një peng

Pse nuk ta thoja.


PUTHJA


Në një cast papritur

U ndodhëm të dy

Ti më pyete mua

E ndjen dashurinë?

Unë nuk kisha zë

Fjalët nuk më dilnin

Por buzët që dridheshin

Përgjigjen e kthyen.


SHPIRTI


Do të bëhem flutur

Mos më vrit të lutem

Kur të sillem rreth

Më puth më me nge

Kur të biesh në shtrat

Dritën mos e fik

Se pastaj unë ik

Kushedi kur vij


PLEQTË


Dy pleq të mirë mbi gurë qëndruan

Nga rrugë e gjatë të lodhur shumë.

Mbi sup të plakut u vajis plaka

E krejt padashur ra në gjumë.


Me vrulle gjaku në deje, plaku

Seç tha ca fjalë si në rini

Ish jeta ëndërr atë çast

Lulëzime mollësh vitet e tij.


TË DUA MERI


Të dua Meri

E kam thënë me mijëra herë

Dashuria nuk shprehet vetëm me fjalë

U bënë tashmë kohë bashkë

A nuk e ndjen se jam pjesë e trupit tënd?

Maria është emri yt dhe nuk është rastësi

Merjeme të thirri Muhameti

Merison të thirri Roberto Bërnsi

Meri të thërras unë, thirrja ime pafundësi

Të dua Meri

Është një varg, por për mua është mrekulli

Dashuria për ty më ka pushtuar

Universin e kam mposhtur me ty

Ai tani është nën këmbët tona.

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page