top of page

CIKËL POETIKNGA MYSLIM MASKARUBINI

Tani më ngeli vetëm ëndrra,

Më ngelën veç kujtimet.

Çdo shkrepëtimë që lëshon zemra

Më bëhet liqen dhimbjesh.

Ç’liqen që uturin , buçet,

Më drithëron të tërin.

Thërras, bërtas, u çmenda krejt,

Askush s’ma dëgjon zërin.

Fundja, ç’u duhet zëri im,

Kur qajnë…rënkojnë nga dhembja.

S’e dini, miq, që s’ka rubin

Pa gjak e dhimbje Brenda?

E PAHARRUARA

Gjyshe Ifetit

Të gjitha çupkat janë të bukura,

Sepse një ditë do të bëhen nuse.

Të gjitha nuset janë të bukura,

Sepse nje ditë nëna do të bëhen.

Të gjitha nënat janë të bukura

Se vjen një ditë e bëhen gjyshe.

Kur dhembja e tmerrshme shpirtin ma

Mundon,

(Edhe pse njëzet vjet e vdekur)

Gjyshja në endrra më vjen,

Më puth, më përkëdhel,

Më shëron

Dhe shkon

Pa u ndjerë…

SHI DIMRI

Përmbi xhama përplas dimri

Flokëra shirash si ylber.

Si aromë jasemini

Shpirti yt dhe xhamin deh.

Të braktisa! S’më braktise,

Se më deshe marrëzisht,

Ndaj me flakëra perëndie

Qëllon xhamin inatërisht…

Shpirtin fare s’ma trondit,

Kështu qënkërka kjo jetë.

Kë e deshe marrëzisht

Pikërisht ai të vret…

DY NJERËZ TË SHQUAR

Kërkonin arkeologët në një qivur të lashtë,

Dy njerëz të shquar, dy bashkëshortë

Në një qivur varrosur,

Në një varr…

Eshtrat qenë tretur:

Fosfor,

Kalçium,

Baltë.

Veç dy unaza gjetën, prej floriri,

Vetëm DY ZERO

Ndrinin e ndrinin…

MUNDIM NJERËZOR

Me mundim të jashtëzakonshëm njerëzor

I krijova të gjitha,

Pak nga pak:

Shtëpi,

Familje,

Pasuri

Bleva dhe një Llampë!

Llampën kush ma fiku?

Në errësirë

Ngela prapë!...


142 views4 comments

4 Comments


Pushime te gezuara. Te nderoj dhe te respektoj, qe gjen kohe te merresh dhe me krijimet e miqve. Nderime per prozen tuaj te thjeshte, te shkruar, bukur, poetikisht, te besuesme e plot jete. Falnderimet e mia te perzemerta, Z. Athanasiu. Me shume respekt Myslim MASKA.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
Jul 24, 2021

S.Athanasi:

Kthehem nga plazhi dhe hap tabletin. Lexoj dhe i rikthehem për freskim poezive të Myslymit. Zbres te opinioni i Kozmait dhe s'më mbetet gjë tjetër, përveç se të solidarizohem me përcaktimin e tij brilant, mbi vlerat e këtij vargu të diamanttë të poezisë. Urime, Myslym!

S.Athanasi/ Athinë.


Like

Nder i madh per mua, vleresimi nga nje poet dhe prozator i talentuar, i mirenjohur

si Kozma Gjergji. Suksese ne krijimtarine tuaj.

Me shume respekt dhe konsiderate, Myslim Maska.

Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Jul 23, 2021

Një gjerdan me diamantë të ndritshëm nga thesari poetik myslimian, që të rrëmbejnë me sinqeritetin goditës të ndjenjës, sharmin, ekpresivitetin, hijeshinë, muzikalitetin dhe fshehtësinë e figuracionit të freskët e fin. Magjia e poezive, "shkrepëtima që lëshon zemëra… ", të pushton si drita, herë si një melankoli e praruar, herë si gëzim vezullues, herë si dashuri përvëluese, herë si dhëmbshuri shpirtcoptuar, herë si…

Të falënderoj i dashur Myslim për këto kënaqësi poetiko-estetike që na gostite dhe të uroj për arritjen e të tjerave kulme në të gjitha llojet e krijimtarisë. Përqafime me mall, Kozmai.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page