top of page

Britania e Madhe jashtë, Shqipëria në BE ...


John Laughland

John Laughland, i cili ka një doktoraturë në filozofi nga Universiteti i Oksfordit dhe që ka dhënë mësim në universitete në Paris dhe Romë, është një historian dhe specialist në çështjet ndërkombëtare. Ai është i njohur kryesisht për punën e tij në ideologjinë e integrimit evropian dhe për të drejtën penale ndërkombëtare. Ai gjithashtu shkruan gjerësisht për Evropën postkomuniste dhe marrëdhëniet Lindje-Perëndim. Për 10 vjet deri në Mars 2018, ai ishte drejtor i studimeve në Institutin e Demokracisë dhe Bashkëpunimit në Paris. Ai ka shkruar gjerësisht në shtypin britanik dhe evropian dhe ka botuar tetë libra, shumë prej të cilëve janë përkthyer në gjuhë të ndryshme. Më e fundit nga këto është 'Një histori e gjykimeve politike nga Charles I deri te Charles Taylor' (Oxford: Peter Lang, 2008 dhe 2017).


***


Britania e Madhe jashtë, Shqipëria në BE: A po e kompenson BE-ja Brexit-in duke u zgjeruar në Ballkan ose duke kundërshtuar një kërcënim imagjinar ‘Rus?


Vendimi i Komisionit Evropian për të ndjekur shpejt bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të njoftuar menjëherë pas Brexit, tregon se BE ka humbur mendjen.

Vala e re e zgjerimit e propozuar, e cila ka qenë në kartat për vite me radhë, por gjithashtu është ngecur në disa raste, veçanërisht për shkak të kundërshtimit nga Franca, padyshim që supozohet se do t'i jepte një impuls të ri BE-së në vazhdën e Brexit. Por, aderimi i dy territoreve të vogla, të varfëra dhe të krimit të bllokuara nga Ballkani, nuk është vështirë se dëmshpërblim që BE të humbasë një nga shtetet e saj anëtare më të mëdha, një nga kontribuesit e saj më të mëdhenj, ekonominë e pestë më të madhe në botë, kapitalin e saj financiar dhe fuqinë e saj më të madhe ushtarake. Është si shkëmbimi i Manhatanit për Managuan.

Shqipëria për dekada ka qenë famëkeqe si një qendër për trafik droge. Raporte të shumta në shtyp vitin e kaluar komentuan se si vendi është bërë "Kolumbia e Evropës" dhe "narko-shteti i parë i Evropës". Megjithatë, kur komisioni prezantoi planin e tij për të përshpejtuar procedurat e pranimit, duke premtuar se do të bëhej zgjerimi "një përparësi kryesore ,"Asnjë anëtar i vetëm i Parlamentit Evropian nuk iu referua mbizotërimit të tregtisë së drogës në Shqipëri, as depërtimit të parave të drogës në strukturat e vetë shtetit.

Maqedonia e Veriut ka një reputacion më pak të butë por 30% e popullsisë së saj është shqiptare. Për më tepër, kur BE mban samitin e saj të Ballkanit Perëndimor në Zagreb në maj, Kosova do të ftohet. Një territor i Serbisë që shpalli pavarësinë në vitin 2008, ai është mbi 90% shqiptar dhe funksionon në mënyrë efektive si një ndihmës i duhur i Shqipërisë. Në të vërtetë, në 2018, Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se dëshironte të shihte Kosovën dhe Shqipërinë të bashkuar deri në vitin 2025, d.m.th. brenda afatit kohor të parashikuar për pranimin në BE.


Zgjerimi i nxitur nga gjeopolitika


Kjo valë e parë e shteteve të reja anëtare është vetëm një pjesë e një plani të diskutuar për integrimin e tërë Ballkanit, përfshirë Serbinë dhe Bosnjë-Hercegovinën në BE.

BE vazhdon të ruajë një prani ushtarake në Bosnje 25 vjet pas përfundimit të luftës civile atje, ashtu si ajo pretendon të qeverisë Kosovën, dhe ajo vetëm ka votuar që të vazhdojë ta bëjë këtë pafundësisht. Me fjalë të tjera, vëmendja që përqendrohet në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut është vetëm një pjesë e një projekti më të madh që synon ta sjellë tërë gadishullin nën kontrollin e BE-së dhe NATO-s. Maqedonia e Veriut pritet të bashkohet me Nato muajin tjetër.

Është e pamundur të kuptohet se çfarë përfitimi BE-ja imagjinon se do të nxjerrë nga "kompensimi" për Brexit duke u zgjeruar në pjesën më të varfër dhe më të paqëndrueshme të Evropës, përveç nëse dikush i kushton vëmendje të madhe asaj që thonë vetë vendimmarrësit.

Presidenti i komisionit, Ursula von der Leyen, njoftoi politikën e re në një cicërimë me hashtagun geopoliticalcommission. Me fjalë të tjera, shtrirja në Ballkan nuk drejtohet nga arsyetimi ekonomik por përkundrazi nga gjeopolitika.

Gjeopolitika është një temë e dashur për zemrën e zonjës von der Leyen. Në nëntor, në fjalimin e saj të parë para Parlamentit Evropian si president i zgjedhur i komisionit, ajo tha se dëshironte "një komision gjeopolitik" i cili "nuk ka frikë të flasë gjuhën e besimit dhe besueshmërisë".

Pohueshmëria dhe gjeopolitika dikur ishin fjalë të ndyra në korridoret e Brukselit, e cila për dekada pretendonte se nuk merrej me politikë pushteti sepse ajo përkundrazi ishte ngjitur në një nivel më të lartë civilizimi. Në fjalime të panumërta, udhëheqësit evropianë kanë kundërshtuar "politikën e pushtetit" të supozuar të Rusisë me lidhjen e tyre me "një sistem ndërkombëtar të bazuar në rregulla". Kjo, duket se është në të gjitha kohërat dhe BE-ja me sa duket synon të ndjekë hapur gjeopolitikën (e cila dikur gjithashtu të jetë një fjalë e ndyrë, veçanërisht në Gjermani).

Mënyra e parë që BE synon ta bëjë këtë është duke rritur shpenzimet e saj për mbrojtje me një faktor prej 22 në periudhën tjetër financiare. Po, ju e keni lexuar atë në mënyrë korrekte, të shumëzuar me 22, nga 590 milion në 13 miliardë euro në 2021-2027. Si ministër gjerman i mbrojtjes, Ursula von der Leyen në mënyrë të ngjashme bëri fushatë që buxheti i ushtrisë gjermane të rritet në afro 50 miliardë euro në vit, gjë që do ta sillte atë shumë afër Rusisë, dhe që 130 miliardë euro të shpenzohen për pajisje mbi 15 vjet në armët e reja. Si presidente e Komisionit Evropian, ajo tani po propozon të bëjë nën një flamur evropian atë që për vite me radhë u përpoq të bënte nën një flamur gjerman.


BE vazhdon ta shohë Ballkanin si zonë të konfliktit të shumës zero Lindje-Perëndim


Nuk është aspak anodyne që kjo përkulje e muskujve gjeopolitike dhe ushtarake do të zhvillohet kryesisht në Ballkan. Udhëheqësit e BE kanë bindur veten për një numër fantazish për rolin e Rusisë atje, "ndërhyrjen" në Maqedoninë e Veriut, madje dhe një "grusht shteti në përpjekje" në Mal të Zi. Programi i zgjerimit i BE-së është krijuar për të kundërshtuar këtë kërcënim imagjinar.

Në këtë masë, BE i ngjan Perandorisë Austro-Hungareze të moribundit, e cila pa përparësi politike dhe një mjet për të forcuar kohezionin e saj të brendshëm që po zhdukej, në rishikimin e tensioneve me Rusinë. Aneksimi i Bosnje-Hercegovinës në 1908 ishte thjesht më seriozja nga shumë kriza midis Vjenës dhe Shën Peterburgut, pasi Austria zgjodhi të injorojë këshillat e mençura të Otto von Bismarck se Ballkani nuk ia vlen eshtrat e një granate të vetme pomeraneze.

Sigurisht, do të ishte marrëzi të parashikosh që ekspansionizmi i BE-së do të ketë të njëjtin efekt si ai i Austrisë në 1914. Megjithëse njohja e Kosovës në vitin 2008 me siguri e bëri të mundur që Rusia të njohë Abkazinë dhe Osetinë e Jugut më vonë të njëjtin vit, duke filluar një rënie spirale në marrëdhëniet Lindje-Perëndim nga e cila Evropa ende nuk është rikuperuar. Por nëse BE vazhdon të shohë Ballkanin (dhe Ukrainën) si zona të një konflikti të pashmangshëm zero gjeopolitik midis Lindjes dhe Perëndimit, në vend të një ure midis dy gjysmave të Evropës, siç duket e vendosur të bëjë, atëherë këndvështrimi është padyshim i zymtë .

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page