top of page

Britania dhe Partia Konservatore kanë një histori krenare të mbrojtjes së lirisë


Britania dhe Partia Konservatore kanë një histori krenare të mbrojtjes së lirisë, demokracisë dhe sundimit të ligjit në mbarë botën.Liz Truss

Ministre e Jashtme e MB


Dhe nën drejtimin e Kryeministrit, ne po e vazhdojmë atë trashëgimi.

Kjo është arsyeja pse këtë javë vizitova Moskën për t'i kërkuar Kremlinit të respektojë marrëveshjet ndërkombëtare, të de-përshkallëzojë agresionin e tij kundër Ukrainës dhe të angazhohet në bisedime kuptimplote.

Ne do të vazhdojmë të ngrihemi për lirinë dhe sovranitetin e Ukrainës, duke udhëhequr përpjekjet diplomatike dhe parandaluese dhe duke afirmuar lidershipin e Britanisë globale në skenën botërore.

Unë kryesova takimin e Ministrave të Jashtëm të G7, duke mbledhur aleatët tanë rreth Ukrainës. Si Britania ashtu edhe partnerët tanë të NATO-s e kanë të qartë se çdo inkursion i mëtejshëm rus në Ukrainë do të ishte një gabim strategjik masiv me kosto të rënda.

Unë kam shpallur legjislacionin vendimtar për regjimin më të fortë të sanksioneve ndonjëherë të Britanisë së Madhe kundër Rusisë – me fuqi të paprecedentë për të sanksionuar një gamë shumë më të gjerë individësh dhe biznesesh të lidhura me interesat strategjike të Rusisë.

Asgjë nuk është jashtë tryezës dhe nuk do të ketë ku të fshihet.

Britania, së bashku me aleatët tanë të NATO-s, do të vazhdojë të mbështesë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe do të nxisë Rusinë që të përfshihet në negociata.

Duke u mbështetur për idetë dhe idealet konservatore, ne së bashku do të sigurojmë që bota të jetë një vend më i lirë, më i pasur dhe më i sigurt.

Ju sinqerisht,

Liz Truss

Sekretari i Jashtëm


17 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page