top of page

Brexit: Evropa do të përballet me një krizë të madhe ekonomike


Baba Vanga

Baba Vanga: Sa do konfirmohet dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian, Evropa do të përballet me një krizë të madhe ekonomike, po Nostradamus, ç’farë parashikoi  për 2020?

Gëzim Llojdia

1.

A keni dëgjuar për shikuesin Baba Vanga? Ajo u bë shumë e njohur në vitet 1960 pasi qeveria bullgare themeloi Institutin për Sugjerim dhe Parapsikologji, pasi besonte se afërsia ishte jashtëzakonisht e rëndësishme në fushën shkencore. Por, a kishte ndonjë profeci profecitë e Baba Vanga? Cilat janë parashikimet e Baba Vanga 2020 ?Ishte një profete  e famshëm i verbër, e njohur gjithashtu si "Nostradamus i Ballkanit". Ajo ndërroi jetë më shumë se dy dekada më parë dhe la parashikimet për vitet e kaluara si sulmet e 11 shtatorit.Vangelia Pandeva Dimitrova, ose thjesht Baba Vanga lindi në vitin 1911, në Bullgari dhe në moshën 30 vjeç do të ishte vizituar nga fryma e një kalorësi në forca të blinduara. Ai do të thoshte: «Bota është në prag të katastrofës. Miliona njerëz do të vdesin dhe ju do ta parathotë atë. Mos ki frikë. Unë do t'ju them se çfarë të thoni. ”Bota në atë kohë po përjetonte Luftën e Dytë Botërore.

Parashikimet e Baba Vanga 2020

Baba Vanga gjithashtu parashikoi disa ngjarje madhore për vitin 2020. Nëse parashikimet e saj janë të sakta, Pakistani, Kina, Japonia dhe Alaska mund të jenë viktima të një valë të madhe. 400 njerëz do të vdesin gjithashtu në një tërmet me madhësi 7.5 që do të shkatërrojë Azinë këtë vit, ashtu si tsunami, që ajo parashikoi në 2004 .Një meteorit gjigant do të bjerë në Rusi në vitin 2020. Brexit ishte gjithashtu ndër parashikimet e Baba Vanga. Sapo sipas Baba Vanga 2020. Procesi i Brexit tashmë është duke filluar, por mbetet për tu parë nëse do të ndodhë kriza ekonomike. Parashikimet e Baba Vanga në vitin 2020 gjithashtu bëjnë thirrje për një atentat ndaj Putinit. Vrasësi i dyshuar do të ishte një anëtar i shërbimit të tij të sigurisë.  Parashikimet e Baba Vanga janë pothuajse të panumërta. Mediumi foli për shumë profeci, dhe shumë prej tyre shpresojmë se nuk do të bëhen kurrë të vërteta. E ardhmja e parë nga Baba Vanga nuk është aspak e këndshme dhe flet për fundin e botës. Ndër profecitë e saj për të ardhmen, disa duhet të marrin më shumë vëmendje. Kështu, ne mund të nxjerrim në pah fuqinë që Baba Vanga i dha Kinës, duke treguar atë vend si fuqinë tjetër botërore. Një ide që është shumë afër realitetit.Dhe deri në vitin 2023 do të pësonim një ndryshim drastik në planet, sepse orbita e Tokës do të ndryshojë. Do të ndikojë në klimën, ujërat dhe pjesën më të madhe të natyrës, duke shkaktuar një vështirësi të madhe për tu përshtatur nga njerëzimi. Si rezultat i kësaj fatkeqësie, një ndryshim në ideologjinë e politikës sociale do të lulëzonte në kombet kryesore dhe deri në vitin 2076 i  gjithë globi do të jetonte nën komunizëm.Pas kësaj riorganizimi të politikës dhe ekonomisë botërore, deri në vitin 2100 teknologjia njerëzore do të ishte në gjendje të krijonte një diell artificial që do të shërbente si një burim energjie, ashtu edhe për të ngrohur planetin e ftohur që nga ndryshimi i orbitës. Ende si rezultat i përparimit teknologjik njerëzor, Baba Vanga tha se deri në vitin 2111 të gjithë burrat do të ishin bërë robotë pasi të gjenin një mënyrë për të transportuar vetëdijen në një trup që nuk do të kishte më nevojë të vuante nga plakja dhe të vdisnin nga sëmundja. Dhe me planetin gati të shkatërruar dhe pa burime,  njerëzim robotik, që tashmë banon në Mars  , do të përballet me një luftë ndërplanetare midis Tokës dhe Marsit, i cili në vitin 2183 do të kërkonte pavarësi nga Toka.Disa shekuj pas këtyre konflikteve, në 2271 Ligjet e Fizikës do të ndryshohen plotësisht. Kjo do të bëjë hapësirë ​​për zbulimin e udhëtimit në kohë disa dekada më vonë. Gara për udhëtimin me kohë sjell shumë konflikte midis planeteve të banuar njerëzorë dhe deri në vitin 3005 Marsi do të kalonte një luftë dërrmuese.E vetmja lajm i mirë midis parashikimeve të Baba Vanga është vetëm për vitin 4308. Shikuesia  thotë se e keqja do të shkojë nga faqja e planetit, njeriu do të ketë arritur më në fund një fazë evolucioni që promovon marrëdhënie përmes paqes, dashurisë dhe etikës. Pastaj në vitin 4599 do të arrijmë pavdekësinë dhe do ta kapërcejmë vdekjen. Por kemi përsëri një lajm të keq: ne do të arrijmë në skajin e universit në 5076 bota do të mbaronte tre vjet më vonë.Sipas Baba Vanga, presidenti rus do të ketë jetën e tij të kërcënuar në një sulm. Ajo madje tha që elementi që përpiqet ta vrasë atë do të jetë nga ekipi i tij i sigurisë. Ajo nuk tha nëse do të mbijetojë apo jo pse.Në një nga parashikimet, Baba Vanga flet për disa simptoma të çuditshme që mund të pësojë Donald Trump: nauze, tringëllimë në veshët dhe madje edhe humbje të dëgjimit. Të gjitha këto krijojnë të njëjtën sëmundje misterioze që preku diplomatët amerikanë në Kubë.

2.

Një vështrim në parashikimet e Nostradamus për vitin 2020

Michel de Nostredame ose thjesht Nostradamus lindi në 1503 në Francë. Gjatë jetës së tij, ai u bë mjek dhe mësoi se si të bisedonte me të padukshmen. Ndjeshmëria e tij ishte shumë e saktë dhe kështu u bë astrologu dhe profeti më i famshëm në të gjitha kohërat.Në fillim të Historisë, profecitë e tij u konkretizuan. Ngjarjet si Revolucioni Francez, Zjarri i Madh i Londrës, Lufta e Parë Botërore dhe lindja e Hitlerit dhe Nazizmit ishin ato më tronditëse. Ai gjithashtu kishte shkruar për vdekjen e Presidentit John F. Kennedy dhe Princeshës Diana në një nga librat e tij. Fatkeqësisht, ai kishte të drejtë për të gjithë ata.Për shkak të kaq shumë goditjeve, ekspertët ende japin shumë kredi për parashikimet e Nostradamus deri në ditët e sotme. Astrologu Xhesika Adams me të vërtetë beson se ai parashikoi  zjarrin e Notre Dame ne 2019 .Sipas Craig Hamilton-Parker, një psikik britanik, Nostradamus ende kishte disa gjëra për të thënë rreth vitit 2019. Në fakt, midis vitit 2019 dhe 2020. Së pari, ai beson se Nostradamus parashikoi një president jo aq konsensual për SHBA në një nga librat e tij. Pastaj, i njëjti president do të vritet në një atentat.Craig pretendon se parashikimet e Nostradamus paralajmërojnë për shanset e dyta, por që presidenti nuk do të kishte shumë fat në të dytin. Ajo që Craig thotë është se Nostradamus parashikoi që dikush do të përpiqej të vriste Trump midis vitit 2019 dhe 2020. Përpjekja nuk do të kishte shumë sukses dhe presidenti do të kishte shansin të rizgjidhej në vitin 2020. Pas rizgjedhjes, atëherë, Trump do të të vritet.Shumë prej parashikimeve të Nostradamus 2020 kanë të bëjnë me presidentin amerikan dhe SH.B.A. Mediat britanike thonë se ka diçka për një armëpushim me Rusinë dhe se presidenti do të nënshkruante një traktat me Vladimir Putin. Kjo do të ishte shumë e ngjashme me atë që bëri tashmë Trump në paktin e tij me Kim Jong-Un dhe Korenë e Veriut.Craig vazhdon të thotë se ka disa parashikime për Lindjen e Mesme, por ato nuk janë aq të qarta. Interpretimi i tij sugjeron një luftë që po ndodh në këtë pjesë të botës në vitin 2020, me njerëzit që e përjetojnë fillimin e kësaj lufte akoma në vitin 2019.Nëse jeni besimtar, ne mund të themi se ju do të besoni në këto profeci pa menduar dy herë. Por nëse jeni pak skeptik, ju do të jeni dyshues për Nostradamus tha.Nuk është se ai ishte duke shkruar gënjeshtra përsëri në kohë, por ekspertët thonë se edhe pse ne duhet të njohim dhe të lavdërojmë veprën e Nostradamus, ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm ndaj gabimeve që disa njerëz i quajnë mediat krijojnë në ditët e sotme. Ne nënkuptojmë, për të respektuar profecitë origjinale të Nostradamus, gjithmonë duhet të kërkojmë të vërtetën.Nostradamus vdiq në 1566 dhe pas vdekjes së tij shumë nga profecitë e tij u konkretizuan. Ngjarjet si Revolucioni Francez, Zjarri i Madh i Londrës, Lufta e Parë Botërore dhe lindja e Hitlerit dhe nazizmit ishin më të habitshmet. Në librat e tij ai kishte shkruar edhe për vdekjen e Presidentit John F. Kennedy dhe Princeshës Diana. Fatkeqësisht, ai kishte të drejtë.Për shkak të kaq shumë goditjeve, ekspertët ende japin shumë kredi për parashikimet e Nostradamus. Për vitin 2019, ai nuk kishte një lajm shumë të mirë për njerëzimin. Dhe për t'i bërë gjërat më keq, shumë profetë të tjerë ndjekin të njëjtën profeci."Dhe në një eklips të Diellit do të ndodhë vera më e errët që nuk ekzistonte kurrë, në atë mënyrë që ata të gjykojnë Tokën nga orbita dhe të zbehen në errësirë ​​të përjetshme. Kur dielli të eklipsohet plotësisht, një trup i ri qiellor do të kalojë në parajsën tonë. Përbindëshi do të shihet në mes të ditës. Astronomët do të interpretojnë efektet e këtij organi në një mënyrë tjetër, kështu që askush nuk do të ketë dispozita përballë ndëshkimit. "

Pse duhet të besojmë në parashikimet e Nostradamus?

Në 2002, shkencëtarët e NASA zbuluan një asteroid të madh që vinte në breg. Ata i dhanë emrin “2002 NT7” objektit që është i gjerë 2 km. Mund të duket e vogël në krahasim me madhësinë e planetit, por do të ishte e mjaftueshme për të shuar të gjitha gjallesat me ndikimin e tij.NASA vazhdon të thotë se shansi i asteroidit për të goditur Tokën është shumë i vogël. Sidoqoftë, Nostradamus paralajmëroi që astronomët të shkojnë keq dhe askush nuk do të përgatitet për të.Majat ishin një popull shumë i lashtë që gjithnjë kishte një marrëdhënie të veçantë me botën. Ata formuan një civilizim të mbushur me mistere që as paleontologët dhe arkeologët më të mirë nuk mund t’i zbulonin. Përveç kësaj, ata kanë kalendarin e tyre.Dhe është ky kalendar që sapo përfundon në vitin 2019. Historianët analizuan tekstet Mayan dhe arritën në përfundimin se njerëzit Mayan besonin se bota madje do të mbaronte. Tekstet raportuan një përmbysje të poleve. Kjo do të thotë, hemisfera veriore do të tregtonte me hemisferën jugore.Mund të duket absurde të imagjinohet, por nëse mendojmë për ndikimin e madh që do të shkaktonte asteroidi, nuk është më aq absurde. Në varësi të vendndodhjes së ndikimit, asteroidi do të jetë në gjendje të ndikojë në boshtin e tokës, duke e kthyer atë me kokë poshtë. Një veprim i tillë do të shkaktonte tërmete, tsunami dhe të gjitha llojet e katastrofave natyrore, në një shkallë të parë kurrë më parë.Ne duhet të kujtojmë se "profecia" ka një kuptim tjetër të "fatit". Shikuesit tregojnë profecitë e tyre në mënyrë që të paralajmërojnë se diçka do të ndodhë. Ato shërbejnë si një paralajmërim dhe frymëzim për njerëzimin për të marrë vendime për të shmangur ngjarje të tilla. Kështu që nuk ka asnjë arsye për të frikësuar.Le të mendojmë pozitive dhe të shpresojmë që ekspertët të jenë në gjendje të zbatojnë veprime që parandalojnë këtë ngjarje. Asgjë nuk është vendosur përfundimisht.


#gezim #llojdia

97 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page