top of page

Biznesmenë që japin mbështetje për viktimat e tërmetit shqiptar


Mirela Sula

Biznesmenë që japin mbështetje për viktimat e tërmetit shqiptar


Lajmet në Mbretërinë e Bashkuar | Botuar: 28 Nëntor 2019


Një biznesmene shqiptare po përpiqet të mbledhë para dhe furnizime jetësore për viktimat e tërmetit vdekjeprurës që goditi atdheun e saj. Mirela Sula po përpiqet të grumbullojë para, ushqime dhe furnizime për njerëzit e prekur nga tërmeti që goditi brigjet e Adriatikut të Shqipërisë të martën. Biznesmenja, e cila u zhvendos në Londër shtatë vjet më parë dhe themeloi Global Woman Club, tha se komuniteti shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar po mobilizohej gjithashtu për të mbledhur çdo mbështetje që mundet. Numri i vdekjeve është rritur në 40 pasi më shumë trupa u tërhoqën nga rrënojat.

Zonja Sula, e cila është gjithashtu CEO dhe themeluese e Global Woman Magazine, ka ngritur një faqe JustGiving e cila ka ngritur gati £ 2.500 of të objektivit të saj 10,000 £ që nga e Mërkura.

Biznesmenja shqiptare Mirela Sula po mbledh para për të mbështetur viktimat e tërmetit vdekjeprurës në atdheun e saj (PA). Ajo tha se anëtarët e Global Woman Club - i cili ka grupe në Mbretërinë e Bashkuar, Evropë dhe SHBA - në Londër gjithashtu kishin dhuruar para dhe veshje të tilla si çizme dhe shalle.

Zonja Sula shtoi: "Ne duam të maksimizojmë mundësinë që të mbledhim sa më shumë para që të mundemi, në mënyrë që të shkojmë dhe të jemi atje për këta njerëz.

"Ndihem vërtet i mbështetur dhe shumë njerëz më kanë dërguar mesazhe dhe shkëmbyer në mediat sociale dhe duke kontribuar sa më shumë që të munden. "Ndihem shumë mirënjohës, dua të vazhdoj dhe të bëj më të mirën që mundemi.

“Albaniando shqiptar këtu po bën diçka dhe unë mund të shoh solidaritetin. Por ndihem shumë e përulur që shumë njerëz që nuk janë shqiptarë po përgjigjen për këtë. "

Zonja Sula tha se familja e saj, e cila jeton në Tiranë, ishte e sigurt por ajo i njihte njerëzit, shtëpitë e të cilëve ishin shkatërruar plotësisht gjatë tërmetit.bAjo shtoi: "Ata janë të frikësuar, ata janë të traumatizuar, por janë të gjallë dhe të sigurt." Zonja Sula tha se shpreson që brenda një jave deri në 10 ditë do të ketë arritur në objektivin e mbledhjes së fondeve dhe të jetë në gjendje të udhëtojë në Shqipëri me dhurime dhe të ndihmojë shpërndarjen e saj përmes rrjetit të saj Global Woman Club atje. Autoritetet thanë se operacionet e kërkimit dhe shpëtimit vazhduan në qytetin portual të Durrësit, 20 milje në perëndim të kryeqytetit Tiranë, ku tre trupa u gjetën brenda natës.

Kërkimet ishin ndalur, megjithatë, në qytetin e afërt të Thumane, ku nuk u besua më njerëz se ishin varrosur në ndërtesa të shembura pasi gjashtë trupa u morën nga rrënojat gjatë natës.

Më shumë se 650 njerëz u plagosën në tërmetin me madhësi 6,4 ballë që goditi para agimit të martën dhe është pasuar nga qindra goditje pas, duke përfshirë disa me madhësi mbi 5.0, të cilat kanë përpjekje të ndërlikuara të shpëtimit.

Një total prej rreth 2.100 njerëz kishin kaluar të martën në mbrëmje në tenda, dhe qeveria është zotuar të sigurojë shtëpi të reja gjatë vitit 2020 për të gjithë ata që kanë mbetur pa shtëpi.


19 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page