top of page

Banda e trafikut të drogës shqiptare u këput në Belgjikë


Operacioni, i koduar Baccarat

Njëzet e pesë anëtarë të dyshuar të një bande shqiptare të trafikut të drogës që operojnë nga Belgjika janë arrestuar në një aksion të koordinuar policor në pesë vende, sipas një deklarate të Europol.


Katërmbëdhjetë kërkime u kryen në vende në Antwerp, Bruksel dhe Charleroi në Belgjikë duke rezultuar në arrestimin e nëntë personave. Ata të përfshirë dyshohen për kontrabandë droge midis Amerikës së Jugut dhe qytetit portual belg të Antwerp në kontejnerë deti. Pasi të kishin mbërritur në Evropë, droga u transportua në tregjet e tyre kombëtare në automjete me ndarje të sofistikuara të fshehura.

Operacioni, i koduar Baccarat, i cili u krye në bashkëpunim me agjencinë evropiane të policisë Europol, gjithashtu përfshinte policinë spanjolle, gjermane, franceze dhe holandeze. Në total, morën pjesë më shumë se 600 oficerë policie, përfshirë 154 në Belgjikë.

Gjashtëmbëdhjetë vetë u arrestuan në Gjermani, Spanjë, Francë dhe Hollandë. Gjatë kontrolleve të policisë, u gjetën një armë, rreth 30,000 euro para të gatshme dhe 6 kilogramë kanabis, siç ishin 7 plantacione që përmbajnë gjithsej rreth 2.500 bimë.

I dyshuari kryesor u arrestua në rrethin Antwerp të Berchem. U zbuluan një armë zjarri dhe 55,000 euro para, thanë burimet e policisë.

Operacioni "Baccarat" filloi kur një hetim mbi marrjen e mundshme të drogës në një apartament në rrethin Deurne të Antwerp gradualisht u zgjerua pasi u zbulua se ishte përfshirë një bandë shqiptare, me aktivitete në të gjithë Evropën.

Sipas Europol, banda është një organizatë e strukturuar hierarkikisht, me bazë klane, me disa prej anëtarëve të saj që kanë një histori të gjatë të trafikut të drogës në vende të ndryshme.

Duke dëgjuar bisedat e përgjuara, hetuesit mësuan për importimin e mundshëm të kokainës nga Amerika e Jugut, por asnjë kokainë nuk u kap në këtë fazë të hetimit.

Organizata drejtohej nga Antwerp, por aktivitetet e saj kriminale u zhvilluan kryesisht në pjesën tjetër të Evropës, në veçanti në Gjermani, Francë dhe Spanjë. Me ndihmën e Europol, u kontaktuan Guardia Civile Spanjolle, Policia Hollandeze, forca të ndryshme të policisë gjermane dhe Policia Kombëtare Franceze.

Hetimi është pjesë e një iniciativë të udhëhequr nga Italia Direzione Investigativa Antimafia (DIA) për të trajtuar grupet e krimit të organizuar të llojit mafioz aktiv në Evropë, tha Europol.

22 views0 comments

תגובות


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page