top of page

Baladë loti për motrën e poetit


Albert Habazaj

Albert HABAZAJ

O lajm i hidhur, që më lëndove vargun,

Me lot në sy trishtohet dhe dreri,

Miku im poet humbi motrën e dashur,

E humbi motrën Baki Ymeri.


Ç’pate moj e mira natyrë?!

Gjith’ ai vigan vargu të shkrehet së qari...

Nuk ia shoh dot pikëllimin në fytyrë,

Dhe poeti më i fortë është fije bari.


Në dhembjen e gjakut bëhet i tëri,

Pikë loti me dritë mallëngjimi,

Sa ngrohtë nga shpirti i motrës i vjen zëri,

Lotët e poetit janë bekim trimi.


Vlorë, Albania, 18.02.2020, 00:41’

31 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page