Bajlozi i frikshëm 1)


  Viron Kona

  Mbyllur në shtëpitë-karantinë rrimë, mendojmë,

  për ditët që ikin e për t`pasigurtat ku shkojmë,

  në shoqërinë e pareshtur t`cicërimave t`zogjve,

  sirenave t`policisë e ambulancave që gulçojnë.

  Medijet na bombardojnë non - stop pareshtur,

  virusi i zi përhapet dhunshëm si muzikë horor,

  jeta njerëzore e rruzulli tokësor po tronditen,

  na mban fort n`kthetra bajlozi i zi me kurorë.2).

  Zemërohemi pareshtur që s`po e mundim dot,

  këtë të paudhë, të paburrë dhe armik tinëzar,

  ç`na duhen armët atomike,raketat hapësinore,

  kur s`bëjmë dot zap këtë korona virus zuzar!?

  Mblidhemi,strukemi familjarë, të rritur, fëmijë,

  pranë njëri-tjetrit në shtëpitë tona - karantinë,

  t`kapur fort nga mankthet çdo natë e çdo ditë,

  shpresojmë jetën, por përfytyrojmë tragjedinë.

  Çdo zbulim shkencor është si një yll në errësirë,

  na ngjall shpresë se ilaçin e duhur po zbulojmë,

  por lajmet kaotike kundërshtojnë njëri - tjetrin,

  me telekomanda n`duar stacione jete kërkojmë.

  Humbja e besimit s`po na ndihmon për asgjë,

  veçse na mjegullon keq të ardhmen që na pret,

  ndaj, mblidhuni o të ditur t`gjithë botës mbarë,

  ta shporrim nga globi këtë xhelat që po na vret!

  T`u kthejmë buzqeshjen fytyrave njerëzore,

  të thithim me tërë forcën e mushkrive lirinë,

  të ngrihemi së bashku kundër bajlozit të zi,

  ta prangosim shpejt në muzeun -karantinë.

  -----------------

  1).Bajloz (Baloz). Figurë mitologjike e rapsodive popullore që përfaqëson një rrezik, një vigan të keq, herë-herë edhe përbindësh.

  2). Koronavirus ose “virusi me kurorë” është një nga dhjetëra viruse, që shkaktojnë gripin dhe infeksione të rrugëve të frymëmarrjes. Simptomat kryesore janë: lodhje dhe dobësi e përgjithshme, dhimbje muskujsh dhe kyçesh, dhimbje koke, kollë, temperaturë e lartë dhe ethe. Prekja nga këto lloj virusesh mund të shkaktojë probleme serioze kryesisht te moshat e vjetra dhe te pacientë me imunitet të dobët.

  46 views

  Shkrimet e fundit