top of page

AH...DHE KJO DITE


Vasil Tabaku

AH...DHE KJO DITE


Nga Vasil tabaku


Yjet

Digjen brenda meje…

Ah,

Prej zjarri është dhimbja ime

Prej drite

Është kjo psherëtimë

Që tremb zogjtë nëpër qiell…

Ah,

Mos ma lidhni zërin

Lëreni fjalën

Të bredh nëpër rrugët e Botës

Jam vrarë njëherë

Nuk mund të më rivrisni

As të më dritëzoni

Humnerat e vdekura të shpresës.

Ah,

Në duar

Kam një shportë me këngë

Ndërsa nga zemra ime

Derdhen lule duke ngjyrosur ditën

Me aromën e tyre të qiellt…

Ah,

Sa pak, sa pak shpresë

Sa pak diell

Sa pak ëndërra

Mbaj të hedhur mbi supe

Si një xhaketë e grisur

Ah,

Sa pak, sa pak

Ah,

Ndërsa larg

Shikoj si vdes kjo ditë

Me fytyrën tënde prej puthjeje

Ah,

Unë rend

Rend

të shpëtoj vdekjen e kësaj dite

Dhe sytë e tu magjik

Ti mbiell nëpër horizonte

Dhe ti bëjë

të të celin përjetësisht si lule…


7 views0 comments

Kommentarer


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page