top of page

Ja se si një xhami në Londër po e ndihmon komunitetin e saj të ruajë besimin gjatë mbylljes


Coronavirus London: Ja se si një xhami në Londër po e ndihmon komunitetin e saj të ruajë besimin gjatë mbylljes
Duka i Kembrixhit ishte në 5 shtator 2017, për një drekë solemne, në një vizitë në Al-Manaar, Qendrën e Trashëgimisë Kulturore Myslimane, pjesë e Mbështetjes së Komunitetit të Mbështetjes4Grenfell në Londër. Xhamia po prezanton thirrjen e paramarruar për lutje, ndihmoni adhuruesit e saj të luten gjatë bllokimit. Ramazani gjithnjë përfshin vetëkontroll gjatë orëve të agjërimit, por ai gjithashtu bashkon komunitetet. Sidoqoftë këtë vit xhamitë po i ndihmojnë njerëzit të bashkohen, ndërkohë që mbeten larg njëri-tjetrit, për shkak të rregullave të virusit. Qendra e Trashëgimisë Kulturore Myslimane Al-Manaar në Kensingtonin e Veriut është duke paralajmëruar një thirrje të regjistruar lutjeje, ezanin, një herë në ditë gjatë Ramazanit të këtij viti, si pjesë e përgjigjes së saj ndaj koronavirusit, ndërsa njerëzit ruajnë izolimin shoqëror.


Vullnetarët nga Al-Manaar që ofrojnë ushqim gjatë pandemisë së koronavirusit (Imazhi: Al-Manaar Qendra e Trashëgimisë Kulturore Myslimane)

Ajo ka qenë e përfshirë ngushtë për të mbështetur komunitetin pas flakës së Grenfell, e cila preku shumë adhurues të saj direkt.

Ai tha se thirrja e azhanit ishte një përgjigje ndaj pandemisë.

"Ne nuk e kemi bërë kurrë më parë, është hera e parë në tërë historinë tonë. Gjatë muajit të agjërimit, rreth 2.000 njerëz zakonisht mblidhen çdo mbrëmje, 300 njerëz mblidhen shpejt në xhami gjatë perëndimit të diellit, kështu që për ta xhamia ishte një lloj si një qendër ku të gjithë mblidhen, të rinj, pleq, gra."


Kryetari i Londrës Sadiq Khan duke folur në xhaminë Al-Manaar pranë Kullës Grenfell (Imazhi: Rooful Ali, Muslim Aid)

Vitin e kaluar kryetari i Londrës Sadiq Khan dhe James Brokenshire, i cili ishte ministër i strehimit iu bashkua komunitetit për një grumbullim të madh iftarish atje për të prishur agjërimin dhe për të përkujtuar ata që vdiqën në Grenfell.

'Unë jam shumë krenar për ju', u thotë kryetarit të Londrës muslimanëve të Grenfell.

Z. Sayed shpjegoi se xhamia në rrugën Acklam donte t'i kujtonte komunitetit se nuk ishte vetëm gjatë Ramazanit, megjithë bllokimin. Këshilli Kensington dhe Chelsea i dhanë vend gjykimit dhe Al-Manaar kontaktoi fqinjët për t'i njoftuar ato me planet dhe t'u kërkonte atyre të ndanin ndonjë shqetësim.

Koronavirus në Londër: Xhamia Whitechapel anulon lutjet për herë të parë në 35 vjet

"Ne menduam menjëherë se nuk mund t'i inkurajojmë njerëzit të dalin dhe të bëjnë të njëjtën gjë, siç kanë bërë në të kaluarën sepse kjo nuk është gjëja e duhur. Por ne gjithashtu donim ta çonim mesazhin me ezanin për t'i inkurajuar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi, të pushojnë shpejt në shtëpi dhe të luten gjithashtu në shtëpi.

"Muaji i Ramazanit është një kohë kur njerëzit mblidhen shpejt në shtëpitë e tyre private."

Thirrja bëhet një herë në ditë në perëndimin e diellit nga e shtuna deri të enjten, me një telefonatë shtesë të premten në mesditë. Ai zgjat dy minuta e gjysmë, pasuar nga mesazhe të shkurtra për t'u lutur në shtëpi, për të qëndruar në shtëpi dhe për të shmangur tubimet, madje edhe familjet e shkallës së vogël.

Z. Sayed tha se më shumë se 150 njerëz e kontaktuan atë ditën e parë, përfshirë fqinjët jo muslimanë, të cilët ishin "mbështetës dhe mirënjohës". Ai tha: "ashtë një kohë shumë e vështirë," duke respektuar Ramazanin gjatë pandemisë. Xhamia është mbyllur për lutje që nga 17 Mars.

“Xhamia ka një rol të madh sidomos të Premteve dhe në kohën e Ramazanit. Sshtë një qendër shumë e gjallë e komunitetit dhe ne gjithmonë i mbajmë dyert tona të hapura për të gjithë komunitetin pa marrë parasysh besimin ose jo besimin, "shtoi z. Sayed. Ai shtoi: "Thirrja e azhanit ka adresuar shumë ndjenjë emocionale." Por Z. Sayed tha që virusi ka paraqitur sfida të reja. "Në Grenfell nuk kishim shqetësimin e infeksionit, kështu që i mirëpritëm të gjithë, i mbështetëm të gjithë, pranuam dhurime nga të gjithë." Por me Covid-19 Al-Manaar i është dashur të kufizojë hyrjen. Ajo është bashkuar me Age UK për të marrë ushqim për njerëzit e moshuar në nevojë dhe tani e ka shtrirë atë tek të rinjtë në nevojë.


Iftar në Xhaminë Al-Manaar (Imazhi: Julia Gregory)

Dhe shërbimi i tij i këshillimit tani është i disponueshëm përmes telefonit për këdo, shtatë ditë në javë gjatë pandemisë. Ka qenë thelbësore për të ndihmuar komunitetin pas Grenfell.

Këshilltarët tani dëgjojnë shqetësime për izolimin dhe thirrjen për dhunën në familje "e cila është një zonë e re për ne" dhe zgjatja e partneriteteve me organizata të tjera për të mbështetur njerëzit.


“Njerëzit nuk ishin përgatitur për këtë. Gjatë natës ata ishin në mbyllje. Vendet e punës duheshin mbyllur dhe kompanitë ”. Ai shtoi se Kensington i Veriut nuk është një zonë e pasur”.

Meghan dhe Princi Harry kanë qenë në kontakt me komunitetin gjatë kësaj kohe të vështirë, duke përfshirë një video-konferencë me ekipin e Hub. Drejtori i Përgjithshëm i Qendrës, Abdurahman Sayed tha se mbështetja e qëndrueshme e Familjes Mbretërore për komunitetin që nga zjarri i vitit 2017 në Grenfell ka qenë "mjaft e mirë".

48 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page