top of page

2 Metra: jeta “e re” nën karantinë


Fotografja Laura Dodsworth

Fotografja Laura Dodsworth eksploron numrin tonë “normal të ri” që ka marrë.



Karantina ka për qëllim të shpëtojë jetë, por si po ndryshon jetët tona? “2 metra” është largësia që duhet të mbajmë mes njëri-tjetrit, sipas specialistëve dhe udhëzimit të qeverisë. Mbi bazën e kësaj distance është ndërtuar një projekt fotografik nga Laura Dodsworth. Ajo është një fotografe britanike e specializuar në projekte që eksplorojnë njerëzit: dashuritë tona, jetët tona dhe pozicionin tonë në botën që na rrethon. Projekti i fotografes eksploron ndikimin e distancimit social, në ndikimin që klasifikohet si personalisht dhe profesionalisht.

Në fakt Laura Dodsworth, sikurse shihet nga fotografitë e projektit të saj eksploron numrin tonë të ri, ose më saktë numrin tonë “normal të ri” që ka marrë udhë dhe ligjësi në këto ditë.

Pa bërë komente le ta lëmë të ndjehet dhe të komentohet nga Ju, natyrisht ashtu sikurse Ju e ndjeni… Ndoshta fotot e bëra nga Ju do të na ndihmojnë më shumë të plotësojmë këtë numër tonin, “normal të ri” në karantinë… pra mbajeni me dy metra largësinë.


19 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page