Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | TREGIME

TREGIME

image

ARKITEKTI ME ZAGARË

         Tregim  nga  Kozma  Gjergji       Tashmë pakëz i kërrusur dhe me atë veshje ekstravagante të veçantë, zoti Aurel i shoqëruar nga katër -pesë qenër, çdo ditë i
Full story

Konstantinopoja-Stambolli i kontrasteve të mëdha

image
  Gani Mehmetaj: Si e pashë Turqinë në vitet e tetëdhjeta  Konstantinopoja-Stambolli i kontrasteve të mëdha Konstantinopoja (Stambolli) gjithnjë me ka interesuar me historinë e vet interesante, ...
Full story

“ P U L Ë B A R D H A” DHE “PULA E ZEZË”

image
        Nga tavolina që ndodhej në qoshe të bar-lulishtes të mbuluar nga kurorat e portokalleve tre burra vazhdonin të pinin. Natyrisht koha e gjatë dhe gotat ...
Full story

FISHKËLLIMË E DHIMBJE

image
T r e g i m Tahir BEZHANI FISHKËLLIMË  E DHIMBJE Për çdo vit, Burim Mali, shkonte në njërën prej metropoleve të Evropës, rrinte disa ditë, vizitonte familjen  e tij, ...
Full story

Një ditë vere

image
Një  ditë vere           tregimNga  Përparim   Hysi     Qe, pothuaj, meskorriku. NJë ditë vere e nxehtë dhe e thatë,kur dhe ajëri, ngaqë ...
Full story

XHUNGLA

image
  Resmi Osmani                                                             Tregim                                                                           Nga cikli”Koha e çudirave”                                               XHUNGLA   Kristo Lozhani, sipërtmarrës dhe pronar I firmës “Lozhani konstruksion” i pushtuar nga dëshpërimi dhe zemërimi, ecejakej pa pra aq sa e ...
Full story

“ P U L Ë B A R D H A” DHE “PULA E ZEZË”

image
        Nga tavolina që ndodhej në qoshe të bar-lulishtes të mbuluar nga kurorat e portokalleve tre burra vazhdonin të pinin. Natyrisht koha e gjatë dhe gotat ...
Full story

Shkallët e Ferrit

image
   Roman                                         KREU  I   TRETË                                                            PAS   FURTUNËS                                                                                 I               Më në fund, pas dhjetë vjetësh, tre muajsh dhe dymbëdhjetë ditësh, erdhi dita e lirimit për Agron Canajn. Ishte dënuar dymbëdhjetë vjet. Ato që kishte ...
Full story

Shkrimtarja zvicerane Marie-Luce Dayer dhe shqiptarët

image
Shkrimtarja zvicerane Marie-Luce Dayer dhe shqiptarët Alfred Papuçiu   Në bibliotekën shumë të pasur të profesorit të dëgjuar zviceran, Jean-Philippe Assal, i etur pas profesionit të tij fisnik ...
Full story

Kohë bostanësh

image
Kujtimit të Efendi YZEIR   SALLATA                   (tregim)Nga  Përparim   Hysi        Janë pjekur me kohë bostanët. Tani ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1