Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | PERKTHIME

PERKTHIME

image

ARIOSTO

_________________________________           P  O  E  T  Ë   R  U  S  Ë  _____________________________________________________ OSIP MAN DELSTAM               1891-1938 Osip Emilyevich Mandelstam [1] (Rusisht: Осип Эмильевич Мандельштам, IPA: [osʲɪp ɪmʲilʲjɪvʲɪtɕ məndʲɪlʲʂtam]; 14janar [O.S. 2Janar]1891- 27Dhjetor1938)ishte një poet hebre dhe eseist rus.   ARIOSTO   Në Europë është ftohtë. Në
Full story

ATË DITË

image
P  O E  T  Ë   R  U  S  Ë ________________________________ NINA NIKOLEVNA BERBEROVA                      1901-1993)                          Berberova (Берберова?), Shën Petersburg, 8gusht 1901- Philadelphia, 26shtator 1993) ishte një shkrimtar ruse. Nina Berberova me burrin e saj, shkrimtari Vladislav Felicianovič Chodasevič, në Sorrento më 1925   ATË DITË   Atë ...
Full story

MAGJEPSJE E MENJËHERSHME MBI NJË SFOND TË ERRËT

image
FEDERIKO GARCIA LORKA (Federico Garcia Lorca ) POEZI  XHOVANI MARIOTI  ( Giovanni Mariotti )                         MAGJEPSJE E MENJËHERSHME MBI NJË SFOND TË ERRËT  (Parathënie e librit me poezi e poema)   1.         Kush lexon ...
Full story

GRUAJA E PABESË

image
GRUAJA E PABESË   Dhe unë e çova në lumë duke e kujtuar vajzë, por ajo kishte burrë. Ish nata e Santiagos dhe ish si detyrë, pothuaj. ...
Full story

PERJETESI

image
 Poezi dashurie        Pasion i zjarrtë dhe qetësi bashkëshortore në vargjet e një prej                  poetëve më të mëdhenj spanjoll të shekullit të njëzetë.         PERJETESI   Gruas sime                     Dashuri dhe poezi çdo ditë _______________________________________     1. SHPREHJE                                            Gëtes   Nuk ...
Full story

Historia e natës

image
Historia e natësJorge Luis Borges(shqipërim nga Astrit Lulushi)Përmes rrjedhës së brezaveNjeriu solli në jetë natën.Në fillim ishin verbëria dhe ëndrra,Gjembat që shponin këmbëtDhe frika nga ...
Full story

PERSHTYPJE

image
PERSHTYPJE Poezi dashurie        Pasion i zjarrtë dhe qetësi bashkëshortore në vargjet e një prej                 poetëve më të mëdhenj spanjoll të shekullit të njëzetë.          PERJETESI Gruas sime                     Dashuri dhe poezi çdo ditë _______________________________________ 1. PERSHTYPJE                                                                                     Gëtes Nuk ...
Full story

KAFEJA DHE DEMOKRACIA

image
    KAFEJA DHE  DEMOKRACIA   -Tregim satirik   Përktheu: ILIAZ  BOBAJ   Dy gjëra nuk kanë sukses në vendin tonë, njëra është pema e kafesë, kurse tjetra Demokracia. Që të dyja na vijnë nga ...
Full story

...vetëm

image
...vetëmEdgar Allan Poe(shqipërim, Astrit Lulushi)Nga ora e fëmijërisë nuk kam qenëSi të tjerët ishin; nuk kam parëSiç e panë të tjerët;Nuk mund të silljaPasionet e ...
Full story

E DI PASTËRTINË

image
    AnaBlandiana,25 mars, 1942,konsiderohetsi poetesha më e madhe artit poetik  bashkëkohorrumun. Është ballafaquar mecensurën dheizoliminpolitikqë në debutimin e saj. Ajo kaditur të kultivojë njëterritor të vetin liriktëshpëtimitngandërhyrjete jashtmeduke i dhënë vitalitetdhe kuptimnjë poezie ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1