Navigate archive
first first August, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | PERKTHIME | ATË DITË

ATË DITË

image NINA NIKOLEVNA BERBEROVA 1901-1993)

P  O E  T  Ë   R  U  S  Ë

________________________________

NINA NIKOLEVNA BERBEROVA

                     1901-1993)

                        

Berberova (Берберова?), Shën Petersburg, 8gusht 1901- Philadelphia, 26shtator 1993) ishte një shkrimtar ruse.

Nina Berberova me burrin e saj, shkrimtari Vladislav Felicianovič Chodasevič, në Sorrento më 1925

 

ATË DITË

 

Atë ditë kishte një perëndim të tillë jashtëzakonisht të zgjatur,

në qiellin e kuq ishin të zeza shtëpitë dhe kopshti ynë i shkretuar.

                 

Atë natë zemra nuk e arrinte dot më atë për nga yjet e panumërta.

dhe hapëm dritaret së katrash në natën e nderë tepër të nxehtë.

 

Dhe në mëngjes një erë e lehtë solli freskinë e deteve,

kishte plot ngjyra për shkak të lulevileve dhe trëndafilave në lulëzim.

 

Dhe atë mbrëmje u largova, mendoja për fatin tonë,

mendoja për dashurinë time, përsëri - për mua dhe për ty.   

 

Anthologjia personale. Poezi 1921-1933 

Përktheu: Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1