Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | UDHËTIMET MË TË BUKURA

UDHËTIMET MË TË BUKURA

Font size: Decrease font Enlarge font
image ETLEVA QERRETI

                  ETLEVA QERRETI 

       POEZI ITALISHT - SHQIP

     

I VIAGGI PIÙ BELLI

 

I viaggi più belli
li faccio nei miei sogni
dove vengo spesso a farti visita
con occhi cerchiati di dolore
e con l'anima triste
A vederti mi allegra un po
dai felicità alle mie giornate tristi
La tua dolcezza mi fa sciogliere il cuore
il tuo corpo candido e umido
e voglioso d'amore 
mi fa venire un caldo pensiero
Perdutamente sono innamorata
mi hai stregato
mi hai rapito il cuore
senza volere con
la tua dolcezza, la tua tenerezza
la tua sensualità 
e con il tuo adorabile sorriso 
È triste il mio destino
posso farti visita
solo nei sogni.

UDHËTIMET MË TË BUKURA

 

Udhëtimet më të bukura

i bëj në ëndrrat e mia

ku vij shpesh për t'i vizituar

me sy të rretuar me dhimbje

dhe shpirt të trishtuar

Duke të parë, më lumturon pak

jepu lumturi në ditëve të mia të trishtuara

Ëmbëlsia jote më shkrin zemrën

trupi yt i bardhë dhe i njomur

dhe i etur për dashuri

bën që të më vijë një mendim i ngrohtë

Uë jam i dashuruar çmendurisht  

ti më magjeps

pa dashur më rrëmbeve zemrën 

me ëmbëlsinë tënde, me butësinë tënde

me ndjeshmërinë tënde

dhe me buzëqeshjen tënde të adhurueshme

Është i trishtueshëm fati im

Mund të të vij për vizit

vetëm në ëndrrat e mia.

Përktheu Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1