Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | Një dekompozim

Një dekompozim

Font size: Decrease font Enlarge font
image Robin Robertson

Një dekompozim

Robin Robertson

 

Kali i deshifruar në sallën e vrasjes:

një shoshitje e flokëve dhe kockave

qetësi e muskujve këtu

nga një rënie e keqe,

një tronditje, disa

mospëlqime të korbave.

Qentë erdhën

për çmontimin:

shqyen këmbët në fije dhe kabllo,

zbrazën gjoksin,

këputën lidhjet e shpinës.

Ballukja i ulet

e paprekur në kurorën e bardhë të kafkës,

si një parukë,

kafka e kokës

pushtohet me krimba.

Zukatet kali.

 

Tre ditë më vonë,

një rebus kockash,

kali analizohet.

Brinjët në lundrim, trupi si një varkë

në një shfletim të flokëve të kalit,

skelet, tingëllues.

Thika e erës është ngulur pykë mbi notat

e një organi nga e majta, kali

duke luajtur vetë, notën e saj të veçantë, shifrën e saj.

Një nënshkrim, i lexueshëm dhe i patrembur.

 

Lindur në Perthshire, poeti Robin Robertson u rrit në bregun verilindor të Skocisë, ku, siç thotë ai në një intervistë në vitin 2008, “historia, legjenda dhe miti u bashkuan në mënyrë komplekse me peizazhin.” Ndikimet e hershme të Robertson përfshijnë historitë e mitit keltik dhe klasik, baladat popullore, dhe folklorin. Poezitë e tij thellësisht sensuale shqyrtojnë nocionet e dashurisë dhe humbjes të përshtatur nga dialogu mes klasikes dhe bashkëkohores. Duke përshkruar detyrën e poetit, Robertson tregon për dëshirën për të zbuluar «botën e rifreskuar dhe, nëpërmjet një gjuhe me tinguj, konotacion dhe metaforë, të ketë kuptim: një lidhje të re mes asaj që shihet dhe ndihet dhe çfarë kuptohet». 

Robertson është autor i disa koleksioneve të poezisë. Koleksioni i tij debutues, Një fushë e pikturuar (1997), fitoi Çmimin Forëard Prize for Best First Collection, Çmimin e Festivalit të Poezisë Aldeburgh dhe Çmimin Skocez të Librit të Parë të Vitit, dhe ishte një nga Librat e Sunday Times të Vitit. 

Robertson ka punuar në disa shtëpi botuese të Londrës dhe ka redaktuar punën e shumë shkrimtarëve, përfshirë John Banville, John Burnside, Anne Carson, JM Coetzee, Seamus Deane, Anne Enright, Geoffrey Hill, Michael Longley, Sharon Olds dhe Peter Redgrove .

Pas koleksionit të tij të dytë, Slow Air, Robertson mori çmimin E.M. Forsternga Akademia Amerikane e Arteve dhe Letrave. Libri i tij i tretë, Sëithering (2006), fitoi çmimin e ardhshëm për koleksionin më të mirë të poezisë të vitit.

 

Libri i tij i katërt i poezive, "The Wrecking Light" (2010), përfshin "At Roane Head", i cili u shpërblye me çmimin Forëard for Best Poem Single. Robertson është poeti i parë që ka fituar të tri kategoritë në Çmimin e Përpara. Ai jeton në Londër.

 

Përktheu nga origjinali: Fatmir Terziu

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1