Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | Zoti

Zoti

Font size: Decrease font Enlarge font
image Penelope Shuttle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zoti

Penelope Shuttle

 

Deti i gjelbër dhe qielli blu.

Dielli i nxehtë dhe pema e ftohtë.

 

Heshtja e plotë e imja

duke reflektuar në gabimet e mia.

 

Gabimet e mia?

Ulem pranë tyre, jo më shumë, as më pak.

 

Ata spiralen, koten dhe prehen,

gjysmë hije, gjysmë gjarpërinj.

 

Vazhdojnë të më ushqejnë mua

me motin ideal të antikitetit që dua.

 

Penelope Shuttleështë një poete britanike që ka lindur më 12 Maj 1947. Ajo ka jetuar në FalmouthCornwall që nga viti 1970. Ajo u martua me poetin Peter Redgrove (1932 - 2003) dhe ata kanë një vajzë, Zoe. Ata bashkërisht shkruan librat e prozës “Plagosja e mençur” dhe vazhdimi i saj, “Alkimi për gratë”. Shuttle është themeluese e Grupit Falmouth Poetry, të themeluar në vitin 1972.

 

(Përktheu nga origjinali: Fatmir Terziu)

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1