Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | GJËRA QË TË THYEJNË ZEMRËN

GJËRA QË TË THYEJNË ZEMRËN

Font size: Decrease font Enlarge font
image Tupac Amaru Shakur

ARTICOLI

 

Poezitë e Tupac-it u zbuluan, të shkruara kur ai ishte 17 vjeç. Ne i përdorëm ato si një busull për të bërë një udhëtim në mendjen e njërit prej burrave më të mëdhenj të kohës sonë. Tupac Amaru Shakur (16 qershor 1971 - 13 shtator, 1996), i njohur me emra 2 Pac tij fazë (ose thjesht 2 Pac) dhe Makaveli, ishte një rapper amerikan. Shakur shiti mbi 75 milionë albume në mbarë botën që nga 2007, duke e bërë atë një prej artistëve të muzikës më të shitur në botë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vetëm ai ka shitur 37,5 milionë. Magazine e quajti Artistin e 86-të më të madh të të gjitha kohërave Rolling Stone.

Përveç karrierës së tij si një artist rap, ai ishte edhe një aktor. Temat e më të madhit të këngëve Tupaca-se janë të dhunës dhe të vështirësive në qytetet e brendshme, racizmit, probleme të tjera sociale, dhe konfliktet me Rappersëtë tjera gjatë Bregdetit Lindor - West Coast hip hoprivalitet. Shakur filloi karrierën e tij si një balerin rruge dhe rezervë për hip hop alternativ Underground grup Digital.

Më 7 shtator 1996, Shakur u godit katër herë në zonën metropolitane të Las Vegas Nevada. Ai u dërgua në Qendrën Mjekësore Universitare, ku ai vdiq 6 ditë më vonë të dështimit të  frymëmarrjes dhe arresti kardiak.

 

GJËRA QË TË THYEJNË ZEMRËN

Fytyrat e bukura

Qeshjet e rreme

dhe njerëzit që ëndërrojnë syhapur

Fëmijët në vetmi

Thirrjet e injoruara

dhe shpirtrat që kanë pushuar 

së shpresuari

Tjetër gjë që të copëton zemrën

Janë tregimet e bukura që s’bëhen

realitet

dhe njerëzit egoistë që vazhdojnë të më gënjejnë

Njerëzit egoist si ty

 

BUZËQESHJA E KUPIDIT TË DYTË

Vrapova jashtë për të dëgjuar shiun 

dhe mbeta atje për një çast

kur shiu pushoi së rëni, 

doli Diellii

që ishte buzëqeshja e Kupidit!

NJË DASHURI E HESHTUR

Ç’është një dashuri e heshtur? Është më e dobët nëse s’ka një emër?

E meriton ajo të jetë pa një titull?

Sepse unë s’kam guximin ta nominojë

Mbase është të mohosh shpëtimin të më bëjë të ftohtë e mizor

Sepse unë zgjedh që ta bëj të rritet 

Njerëzit janë të dëshiruar të bëjnë zgjedhje

Sepse kjo i pengon ata të kuptojnë

Pse  do duhet të jem i dobët që të fsheh 

këtë dashuri?

Ç’është një dashuri e heshtur?

Askush nuk do ta dijë ndonjëherë

Por kjo është dashuria që zgjat kohë

Dhe që në fshehtësi rritet përtej mase

 Përktheu: Faslli Haliti 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1