Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | JEMI SARDI

JEMI SARDI

Font size: Decrease font Enlarge font
image GRAZIA DELEDDA 1871 - 1936

Nobelistja IX

 

 

 

 

Grazia Deledda 27 shtator 1871 Nuoro, Sardinija, Itali – 15 gusht 1936 Romë, Itali, është shkrimtare italiane. Fituese e Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1926

 JEMI SARDI

 

Ne jemi spanjollë, afrikanë, fenikas, kartagjinezë,

romanë, arabë, pisanë, bizantinë, piemontezë.

 

Jemi  gjineshtra të arta të verdha hepuese

në shtigje shkëmbore si llampa të mëdha të ndezura.

 

Ne jemi vetmia e egër, heshtja e madhe dhe e thellë,

shkëlqimi i qiellit, lulja e pastërtisë së bardhë.

 

Jemi  mbretëria e pandërprerë e dushkut të zakonshëm,

e valëve që shkërmoqin kokrrat e lashta, të qenit roz,

të erës, së pafundësisë së detit.

 

Ne jemi një tokë e lashtë heshtjeje të gjatë,

e horizonteve të gjera dhe të pastra, e bimëve të zymta,

të maleve të djegura nga dielli dhe hakmarrja.

 

Ne jemi sardinianë

 

 

Përktheu: Faslli Haliti

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1