Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | NOBELISTI XIX 1963

NOBELISTI XIX 1963

Font size: Decrease font Enlarge font
image Giorgos Seferis

 

Giorgos Seferis, pseudonim i Giorgios Seferiadis (në gregjisht respektivisht Γιώργος Σεφέρης eΓεώργιος Σεφεριάδης;Smyrna, 13 mars 1900,  29 shkurt, sipas kalendarit xhuliano - Athinë, 20 shtator, 1971), ishte një poet, eseist e diplomat grek, Cmimi Nobel për letërsi në vitin 1963 .

____________________________________________

 

MOTIVACIONI

 

"për shkrimet e tij jashtëzakonisht lirike, i frizura nga një lidhje e thellë me botën e kulturës helene"

 

_____________________________________________

 

RIMA

 

Buzë, e lirshme nga pasioni im i gatshëm

duar, zinxhirë të rinisë sime të dëmtuar

ngjyrë e një fytyre të humbur në natyrë

zogj... gjueti ... bimë

 

Trup vile e zezë në diellin që shigjeton

trup, ku shkon me vela, anije e pasur?

Është ora që mbrëmja mbytet në gulçe

dhe të kërkoj errësirën më është e rëndë ...

(Çdo ditë jeta më e pamjaftueshme).

 

Përktheu Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1