Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | NOBELISTI XV 1956

NOBELISTI XV 1956

Font size: Decrease font Enlarge font
image Juan Ramón Jiménez Mantecón

 

Juan Ramón Jiménez Mantecón (Moguer, 24 dicembre 1881 San Juan, 29 maggio 1958) è stato un poeta spagnolo.Premio Nobel per la letteratura nel 1956, è stato uno dei più importanti intellettuali della generazione del '14.

per la sua poesia piena di slancio, che costituisce un esempio di spirito elevato e di purezza artistica nella lingua spagnola”

MOTIVACIONI

 

"Për poezinë e tij plot hov, e cila përbën një shembull të shpirtit të lartë dhe pastërtisë artistike në gjuhën spanjolle»

 

______________________________________________

 

 

MUZG VJESHTE      

 

Në orën e zezë, të ftohtë dhe të vetmuar, 

butësia që këtë  mbrëmje të zezë 

u duk se më solli në këtë perëndim të artë,

bie erë fëmijë, ah, bie erë lodër !

Dhe unë, lodër e zezë dhe e trishtuar 

po ëndërroj si fëmijë i rritur,

- në këtë lojë të re, që një çast më parë,

e besoja realitet përfundimtar të njeriut

që kujton duke qeshur lodrat e tij fëmijërore

varkat e tij të vogla -, lodër e zezë dhe e trishtuar,

jam duke ëndërruar disa gjëra të thella,

ato gjëra që janë lodra:

detin, tokën, yjet…  

 

 

Përktheu Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1