Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | NOBELISTI XIII 1948

NOBELISTI XIII 1948

Font size: Decrease font Enlarge font
image Thomas Stearns Eliot

 

Thomas Stearns Eliot (26shtator1888  4janar 1965), shkrimtar anglez

Me prejardhje amerikane.

Është njëri ndër poetët më të njohur europian të shekullit të 20-të, fitues i shumë çmimeve, ndër to edhe të Çmimit Nobel për Letërsi  1948 dhe i Goethes  1954. Bartës i 16 doktoratave të nderit.

 

____________________________________________

 

MOTIVACIONI

 

“Për kontributin e tij të shquar dhe pioniere të poezisë bashkëkohore"

TEZE HELENA

Mis Helenё Slinsgbi ishte njё tezja ime lëneshë,
dhe jetonte nё njё shtёpi tё vogël pranё njё sheshi elegant
së cilës i shërbenin katër  shërbëtorë.
Tani që ajo vdiq, gjeti qetësi nё qiell
Dhe qetësi në fund të rrugës së jetës së saj.
U mbyllёn shpenzimet dhe sipërmarrësi i funeralit
fshiu këmbët duke e dinte që gjёrat 

e  këtij lloji
Ndodhnin herët ose vonë.
Qenëve iu sigurua çdo gjë plotësisht,
Por, befas, pas pak ngordhi edhe papagalli.
Ora e Drezdenit vazhdoi tik- takun e saj mbi oxhak,
Dhe maxhordomi me livre ulet në tavolinën e ngrënies-
Me kamerieren e dytё mbi gjunjë – ajo 

që kur ishte zonja  gjallë,  mbajti përherë 

një sjellje të paqortueshme.

 

 

 

Përktheu Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1