Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | DEKADA II NOBELISTE

DEKADA II NOBELISTE

Font size: Decrease font Enlarge font
image Herman Hese

DEKADA  II NOBELISTE

 

NOBELISTI  XI  1946        

Herman Hese (Calw, 2 korrik 1877 - Montagnola, 9 gusht, 1962) ishte një shkrimtar, poet, aforist, filozof, lindur në Gjermani, piktor zviceran, nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1946.

MOTIVACIONI

"Për frymëzimin e tij të fort  dhe të guximshëm dhe depertues shembull klasik të idealeve filantropike dhe cilësi të lartë të stilit"

DITË ME ERË QERSHORI

Kushtuar Friz Brun

I sheshtë liqeni si kristali –

nga  era, mbi rrëpirë, valëzon lehtas, 

e argjendtë çdo fije  bari,

 

Në ankthin e  një vetmie mortore 

Lëkundet një varkë,

dhe mes erërave qan me të madhe.

 

Nga bregu  njё dallgёzim,

mes tingullit të kosës dhe erës së barit 

(O, nostalgjia) nё bregun tjetёr arrin. 

 

Përktheu Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1