Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | LILAKU ROZË I LUGINËS KA NJË AROMË DELIKATE

LILAKU ROZË I LUGINËS KA NJË AROMË DELIKATE

Font size: Decrease font Enlarge font
image Miroslav Krleža 1893-1981)

 

Miroslav Kërleza (shqiptohet [mǐrɔ̝slav̞ kř̩le̞ʒa]; 7 korrik 1893-29 dhjetor 1981) ishte një shkrimtar kryesor kroat dhe një figurë e shquar në jetën kulturore të të dyja shteteve jugosllave, USA (1918-1941) dhe Republika Socialiste (1945 deri në vdekjen e tij në vitin 1981). Në një kohë Vice President dhe Sekretar i Përgjithshëm i Akademisë Jugosllave të Shkencave dhe Arteve (JAZU), ai shpesh ka qenë shpallur shkrimtari më i madh kroat të shekullit të 20 dhe më gjerë. 

LILAKU  ROZË I LUGINËS  KA NJË AROMË DELIKATE

Lilaku rozë i luginës

ka një aromë delikate,

në trekëmbësh do të lëkundemi të gjithë ngadalë.

Hej, oh, ariti fundi, 

maji për ne, nuk do të ketë aromë lilakësh!

 

Lihte gjatë gjithë natës, ai qen tërbuar

Gjatë gjithë natës, varrëmihësi punoi me zdrukth.

Do të na e ujisin  varrin me shurrë,

dhe në zorrët tona do të hedhin pleh me lopata.

Lilaku i i bardhë i luginës ndjen vdekjen,

askush nuk u kthye gjallë nga trekëmbëshi.

 

Hej, të lulëzojë edhe pse Maj

nga ai ferr

ne s’do do të kthehemi kurrë.

 Përktheu: Faslli Haliti 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1