Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | PEIZAZH

PEIZAZH

Font size: Decrease font Enlarge font
image André Frenaud

 

André Frénaud (Montceau-les-Mines, 26 korrik 1907- Paris, 21 qershor 1993) ishte një poet francez.

PEIZAZH 

Trupi i madh i shtrirë i pasigurt,

të shoh kështu nga larg

përtej korbave dhe hirit.

 

Fusha e madh drejtkëndëshe

dhe kullotat e thella

lartësitë e vitheve të tua

ku ullon një vijë delikate uji

mal i dashur për bletët dhe për erën

nga fryma ime e vdekur, e rishfaqur rreth teje

për të depërtuar përmes gojës tepër të hapur 

 

Jeta këtu poshtë nuk është jona,

i hutuar, secili, nga shkatërrimi i lashtë,

por ajo e statujës së rëndë që shoh

të humbur në një lëvizje rëre.

 

Drita shkon përgjatë luginave, zhytet

dhe ja hija jonë ndriçohet pa gënjeshtër

aurora ku ti e unë do jemi gjithnjë të hutuar.

Përktheu: Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1