Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | Viti i Bostonit

Viti i Bostonit

Font size: Decrease font Enlarge font
image ELIZABETA ALEXANDER

Viti i Bostonit

NGA ELIZABETA ALEXANDER

Javën e parë në Kembrixh një makinë plot me djem të bardhë

u përpoq të më largonte nga rruga dhe të pështynin nëpër dritaret,

hapur për të debatuar. Gjithmonë kërkova këshillime

dhe gjithmonë ngarje: në një treg armen

në Watertown për të blerë varg  me fiq dhe djathë, kajsi,

erëza të forta dhe ullinj nga fuçia, salca

me etiketat e palexueshme arabe. Unë hëngra

gjethet e mbushura me rrush dhe u panë buzët e mia të fryhen në pasqyrë.

Katet e banesës sime nuk do të ishin kurrë të pastra.

Sa herë që pashë njerëz të tjerë me ngjyrë

në librari, apo muze, ose kafeteri, unë do të gulçoja,

buzëqeshja me turp, por ata do të zhdukeshin para se të flisja.

Çfarë do t’u kisha thënë atyre? Ejani me mua? Më merrni

në shtëpi? A jeni nëna ime? Jo. U ula vetëm

në restorante të panumërta kineze që hain bajame

biskota, duke pirë çaj me lugë dhe lugë sheqeri.

Kokoshkat dhe kafetë ishin të zezë. Kur u fik

nga migrena në dyqanin ushqimor, një portugeze,

njeriu afër meje më tha: “Asnjë mëngjes”. Ai më dha

lëng portokalli dhe çokollatë. Ngjyra e kuqe

u përplas në zbrazëti duke kënduar Walküre Wagner.

Fiset e tjera kërcyen në kokën time.

Kam mësuar samba nga një burrë brazilian

aq i vogël, që festoi me sytë plot shkëlqim. Unë isha e sigurtë

se ai fjeti brenda një filigrani, vezë Fabergé.

Askush në derë: asnjë shitës, mormonë, metër

lexuesit, shfarosësit, Harriet Tubman,

asnjë. Shënimet e kuqe fryhen në një qytet me rrota gri.

 

 

Elizabeth Alexander

Elizabeth Alexander u lind më 30 maj 1962 në Harlem të Nju Jorkut dhe u rrit në Uashington. Ajo mori një BA nga Universiteti Yale, MA nga Universiteti i Bostonit (ku studjoi me Derek Walcott) dhe një doktoraturë në Anglisht nga Universiteti i Pensilvanisë.

Koleksionet e saj të poezisë përfshijnë Crave Radiance: New dhe Poems Selected 1990-2010 (Graywolf Press, 2010); American Sublime (Graywolf Press, 2005), ishte finalist i çmimit Pulitzer; Libri i ëndrrës Antebellum (Graywolf Press, 2001); Trupi i Jetës (Tia Chucha Press, 1996); dhe Venus Hottentot (Universiteti Press i Virxhinias, 1990). Libri i saj, Drita e Botës (Grand Central Publishing, 2015), ishte finalist i Çmimit Pulitzer.

Puna kritike e autores shfaqet në koleksionin e saj të eseve, The Black Interior (Graywolf Press, 2004). Ajo gjithashtu redaktoi The Essential Gwendolyn Brooks (Graywolf Press, 2005) dhe Instrumentet e Dashurisë: Poezitë nga Melvin Dixon (University of Michigan Press, 1995). Poezitë, tregimet e shkurtra dhe shkrimet kritike janë botuar gjerësisht në revista dhe revista të tilla si Rishikimi i Parisit, Shqyrtimi i Poezisë Amerikane, Rishikimi i Kenyon, Rishikimi i Jugut, Prawn Schooner, Callaloo, Fshati i fshatit, dhe The Washington Post. Puna e saj është antologizuar në më shumë se njëzet koleksione, dhe në maj të vitit 1996, luajti aventurën e saj, Studimet Diva, premierë në Shkollën Yale të Dramës. Rreth poezisë së Aleksandrit, Rita Dove shkruan se "poema ngrihet me cilësinë e papërmbajtshme të një bote të parë të freskët" dhe Clarence Major vëren "instinktin e Aleksandrit për ta kthyer vizionin e saj të thellë kulturor në një që ndriçon përvojën universale".

Në vitin 2007, Alexander u përzgjodh nga Lucille Clifton, Stephen Dunn dhe Jane Hirshfield për të marrë Çmimin Jackson Poetry nga Poets & Writers. Nderimet e saj të tjera përfshijnë bursat nga Fondacioni Guggenheim dhe National Endowment for the Arts, Çmimi "Pushcart", Çmimi Quantrell për Përsosmëri në Mësimdhënien Undergraduate në Universitetin e Çikagos dhe Çmimi George Kent, dhënë nga Gwendolyn Brooks. Në vitin 2009, ajo recitoi "Këngën e Lavdishme për Ditën", të cilën ajo e kompozoi për këtë rast, në inaugurimin e parë Presidencial të Presidentit Barak Obama.

Ajo ka dhënë mësim në Kolegjin Haverford, Universitetin e Çikagos, Universitetin e Pensilvanisë dhe Kolegjin Smith, ku ishte Grace Hazard Conkling Poet-in-Residence, drejtorja e parë e Qendrës së Poezisë në Smith College dhe një anëtar i themelimit kolektive editoriale për revistën feministe Meridiane. Ajo ka shërbyer si anëtare e fakultetit për punëtoritë Cave Canem Poetry dhe ka udhëtuar gjerësisht brenda Shteteve të Bashkuara dhe jashtë vendit, duke dhënë lexime poezi dhe ligjërata në literaturën dhe kulturën afrikano-amerikane.

Në vitin 2015, Aleksandri u zgjodh Kancelar i Akademisë së Poetëve Amerikanë. Ajo ka qenë një bashkëpunëtor në Institutin Radcliffe për Studime të Avancuara në Universitetin e Harvardit dhe në Qendrën Humanitare të Whitney në Universitetin Yale. Ajo më parë ka shërbyer si Profesor Thomas E. Donnelley i Studimeve të Afrikës Amerikane dhe inaugurues Frederick Iseman Profesor i Poezisë në Universitetin Yale, dhe Wun Tsun Tam Mellon Profesor në Humanities at Columbia University. Në mars 2018, ajo do të shërbejë si President i Fondacionit Andrew W. Mellon. Ajo jeton në New York City.

Bibliografia e përzgjedhur

poezi

Kurojnë Ngazëllim: Poezi të Reja dhe të Përzgjedhura 1990-2010 (Graywolf Press, 2010)

American Sublime (Graywolf Press, 2005)

Libri Historik Antebellum (Graywolf Press, 2001)

Trupi i Jetës (Tia Chucha Press, 1996)

Venus Hottentot (University Press of Virginia, 1990)

Jofiction:

Drita e Botës (Grand Central Publishing, 2015)

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1