Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | FJALA NË SHESH

FJALA NË SHESH

Font size: Decrease font Enlarge font
image Rrustem Geci

 


 
 
Kur fjala në kurorë  e  ndien plagën
nga dhimbjet  e  të qenit e shtypur 
dhe nga kërcënimet që të mos jetë
dëshmitare e krimeve të pushtuesit....
 
Pjesëmarrja e fjalës për  Çamërinë
në tryeza  bisedimesh  të  fshehura
për fatet e  kombit  dhe të atdheut 
fjalën ma bën që të vet kryengritet
 
Sa herë fjala rrëfen të mundshmen
Sa herë  fjala  shprehë  të vërtetën
Atë e vënë në  pranga  dhe  izolim
Për kryefjalën dhe kallxuesin e saj
 
Jo rrallë  biem  në zbrazëti çastesh
e nëpër dyer të trembura të shtetit
vetëm atëherë fjala ngrihet  e tëra
për të treguar atdheun  e paçliruar!...
 
Fjala, - Atdheu s´më përket vetëm
mua, Atdheu  është  i  të  gjithëve, 
ju  që  po  sundoni  me  korrupcion
edhe lirinë e fituar po na e trembni!...
 
 
 - Prishtin, Shkurt, 2018

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1