Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | NË KËTË SEZON TË NXEHTË UNË MENDOJ PËR TY

NË KËTË SEZON TË NXEHTË UNË MENDOJ PËR TY

Font size: Decrease font Enlarge font
image NAZIM HIKMET 1902 - 1963

 

Nâzım Hikmet Ran (15 janar 1902 - 3 qershor 1963), i njohur zakonisht si Nâzım Hikmet (shqiptim turk: [naːzɯm hikmɛt] (Rreth këtij dëgjimi të shëndoshë)) ishte një poet turk, dramaturg, romancier, skenarist, drejtor dhe memoirist. Ai u vlerësua për "rrjedhën lirike të deklaratave të tij". I përshkruar si një "komunist romantik" dhe "revolucionar romantik".  ai u arrestua shpesh për bindjet e tij politike dhe kaloi shumicën e jetës së tij të rritur në burg ose në mërgim. Poezia e tij është përkthyer në më shumë se pesëdhjetë gjuhë.George Spencer Watson, Nude, 1927

NË KËTË SEZON TË NXEHTË    

     UNË MENDOJ PËR TY

 

Në këtë sezon të nxehtë vere, unë mendoj për ty

për lakuriqësinë tënde për qafën, pulsin tënd

për këmbën tënde të shtrirë në divan

     si një dallandyshe e bardhë

ajo që më thoshe

në këtë sezon të nxehtë mendoj për ty

nuk e di se ç’mendoja më shumë

atë që shihja me sy

     qafën tënde, dorën tënde, këmbën tënde zbathur

apo atë që më thoshe ti

    duke dhuruar veten

në këtë zheg të verdhë mendoj për ty

në këtë zheg të verdhë në një dhomë hoteli

     duke menduar për ty

          zhvishem vetmije prej vtmisë sime që ngjanme vdekjen.

Berlin, 1960

Perktheu Faslli Haliti

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1