Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | PERKTHIME | DASHURIA E MALEVE ËSHTË NJË GJË SERIOZE

DASHURIA E MALEVE ËSHTË NJË GJË SERIOZE

Font size: Decrease font Enlarge font
image JUAN KARLOS GALEANO

 

 

Përktheu Agim Mato

 

            Juan Carlos Galeano lindi në vitin 1958 në Florencia të Amazonias Kolumbiane. Në 1983 emigroi në Sh. B. A.,  ku jep leksione për poezinë latinoamerikane dhe kulturën e popujve të Amazonës në Universitetin shtetëror të Floridës. Ka publikuar përmbledhjet poetike “Baraja inicial” 1996, “Amazonia” (2003 dhe 2011), “Sobre las cosas” (2010),  “Historias del viento” (2013) dhe “Yakumama and other Mythical   Beings” (2014 me tekst origjinal dhe përkthimin në anglisht) Është autor i  “Polen y escopetas” (1997) një studim mbi poezinë e “Violencias” në Kolumbi. Ka përkthyer në spanjisht poetë të gjuhës angleze si  Charles Simic, Mark Stand e të tjerë. Nga viti 1995 interesi i tij për narracionin simbolik të peshkatarëve, gjuetarëve dhe banorëve indigjenë të xhunglave e brigjeve e çoi për udhëtime gjatë shumë lumenjve amazonianë. Nga punët në këto terrene kanë lindur antologji të miteve “Cuentos amazonicos” (2005, 2007, 2014) , “Folktales of the Amazon” (2008)  dhe dokumentari “The Trees Have a Mother” (2007)  Poezia e tij me prirje të gjuhës së folur me spunto humoristike dhe penelata surrealiste, ndërton një mitografi personale bazuar mbi kozmovizionin e popujve amazonianë. Më shumë se të pajtojë  kulturat e larta me folklorin, Galeano adopton me edukatë dhe modesti perspektivën indigjene, animiste dhe fantastike dhe e realizon me shikimin e botës së qartë fëmijërore. Në botën e xhunglës të gjitha qeniet të animuara e të paanimuara janë të lidhura me një rrjetë kryqëzimesh, ekuilibri dhe ndërkomunikimi. Duke rimitologjizuar një ambient ku njeriu është pjesë e një fluksi të shumëfishtë i kthen në një raport më të thellë e komunitar me natyrën në dallim me civilizimin dominues që shfrytëzon dhe shkatërron, duke varfëruar universin me gomën e tij fshirëse. Poezitë janë shkëputur nga përmbledhja “Amazonia”

 

DASHURIA E MALEVE ËSHTË NJË GJË SERIOZE

 

Malet dashurojnë në çfarëdolloj moshe. Një mal me

miliona vite

dashurohet me një person në të njëzetat.

 

NJë mal i përgjumur pret prej mijëra vitesh një puthje

nga çdokush.

 

Mali në formë kupe dëshiron që ta puthin vetëm ëngjujt.

 

Malet që dashurojnë të tjerë male e shprehin thjeshtësisht

ndjenjën,

duke shkëmbyer kolonitë e zogjve.

 

Duke kthyer kokën mbrapa, një njeri e kupton se një mal

e ka ndjekur.

 

Mali që ulërinë dashurinë e tij është me të vërtetë një

bishë.

 

Me vetëm pak oriz dhe ujë çdo ditë, një mal është më

i lartë dhe më i mënçur.

 

(Malet me lekë dhe me tesha të palara nuk provojnë të

njëjtat ndjenja.)

 

LEXO TE PLOTE KETU: KLIKO

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1