Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | TEMA

TEMA

image

Përlotet Bill Klinton, kamarieri kosovar i rrëfen në gjunjë historinë tragjike të familjes

Ish-presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton ka shpërthyer në lot në një nga restorantet e New York City. Kjo ndodhi pasi një ish- refugjat nga Kosova,
Full story
image

NË VEND TË URIMIT, PËR DITËLINDJEN E BRUNILDA QATIP MARËS…

NË VEND TË URIMIT, PËR DITËLINDJEN E BRUNILDA QATIP MARËS…                                                    Ndoshta, vetëm prindërit lindin fëmijë,                                                                por ka raste që fëmija rilindë prindërit!                                                                       (Nga: Qatip Mara-Nju Jork) Nga:Prof.Murat ...
Full story
image

PAS KATËR MUAJVE NË TROPOJË

PAS KATËR MUAJVE NË TROPOJË Që nga  fundi i tetorit 2016-të nuk pata rast të shkoj në Tropojë. Ndodhë ndonjëherë, të bëhen punët të tilla që ...
Full story
image

XHIM XHEMA: SHQIPTARO-AMERIKANI QË I QITI TELASHE TË MËDHA SERBISË SË MILLOSHEVIÇIT

(Me rastin e 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës) Nga Frank Shkreli Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Republika e Kosovës me institucionet e ...
Full story
image

Vendi i ilirëve lashte ka qenë pika e kontaktit në mes qytetërimeve

Vendi i ilirëve lashte ka qenë pika e kontaktit në mes qytetërimeve   Gezim Llojdia   1 Me hirin e ftohtè tè kujtimeve mund  tè mbulohen,tri pika kontakti. Shqipëria e ...
Full story
image

Kontributi i Prof. Dr Basil Schader për shkollat shqipe

Kontributi i shkelqyeri Prof.Dr .Basil Schader për shkollat shqipe në Zvicër  (ME ALBANOLOGUN AKADEMIK PROF.DR. BASIL SHADRI- SYRIH/ZVICËR)   Albanologu Prof. Dr. Basil - Schader, ka lindur në ...
Full story
image

GJURME TE THELLA NE MENDIMIN PEDAGOGJIK BOTEROR

KOLLOSET E MEDHENJ TE SHKOLLES E TE ARSIMIT ISHIN MENDIMTARE, TEORICIENE TE LIDHUR FORT ME APLIKIMIN E VERIFIKIMIN E IDEVE TE TYRE, PRANDAJ LANE GJURME ...
Full story
image

VLERAT SECILI IA RRIT VETES ME PUNË DHE PËRKUSHTIM

  VLERAT SECILI IA RRIT VETES ME PUNË DHE PËRKUSHTIM Me psikologun Ndue Dragusha       Nisur  nga ngjarjet  e diteve të fundit në shkollat tona, a mund të na ...
Full story
image

Gjithkund në botë lejohen shkollat shqipe, vetëm në Turqi jo.

(Me publicistin Gjovalin Gjeloshi).     Autori në librin me publicistikë “Afër dhe Larg”, ka shkruar  dendur për problemet e arsimimit të fëmijëve të emigrantëve në gjuhën shqipe, ...
Full story
image

EMËR I VEÇANTË E ME VLERA

  Ndjejmë një ligështim e trishtim, që na shkakton më shumë nderim tek po përcjellim njërin nga njerëzit tanë më të veçantë për dinjitetin stoik kushtuar ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1