Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | TEMA | ME ATDHETARIZEM PO SHEMBEN EDHE KUJTIMET…

ME ATDHETARIZEM PO SHEMBEN EDHE KUJTIMET…

image Fritz RADOVANI

Përgatiti Fritz RADOVANI:

 

ME  ATDHETARIZEM

PO  SHEMBEN EDHE  KUJTIMET…

 

NGA LUIGJ GURAKUQI…

 

Te ti m’flutron mendimi, o shpiza e ime,

Kur vjen ma i thershëm malli me m’trazue;

Te ti, ku nisa s’parit me jetue,

Ku çela sytë, ku u reva , e pata gzime.

 

Gjith her’ ndër mend t’ kam ty, ku laq kujtime

T’ ambla, qi jetën m’ pan nji ditëgazmue;

Vetëm n’ dhe t’ huej, tue vuejt e tue largue,

T’kam n’zemër ty, ku ndieva t’ parët dashtnime.

 

Ai skaj ma i vogli i yt, ma e vogla skut

E jotja, ka për mue aq ambëlsi

Sa veq kujtimi i ynë shpirtin m’kputë,

 

E kur me ra shkoi n’mbramje, me mjeri

Ty t’ mendoj, e i thom vedit: oh a ma i butë

Shtrati e ma i kandshëm a pushimi n’shpi!

 

 

Shenim nga F.Radovani: 

Shembjet e shtëpijave t’ Atdhetarve  At Gjergj Fishta, Luigj Gurakuqi, Osman Kazazi, 

Prek Cali dhe ndonjëtjeter, që nuk po ua “kujtoj”, asht vepra ma tradhtare që po bahet 

në Shqipninë e Veriut, ndaj Atyne Shqiptarëve që nuk kursyen asgja per Atdhe. 

Perveç barit me shka ushqehen “prof. e dr, e Akademisë së Shqipnisë” ?!

E pra, po mos t’ ishte një Ky Burrë, kurr n’ Shqipni s’ u ngrit Flamur..?! 

            Melbourne, 8 Korrik 2019.                   

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1