Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | TEMA | KRUSHKU INVESTITOR

KRUSHKU INVESTITOR

Font size: Decrease font Enlarge font
image Fiqri Shahinllari

Nga Fiqri ShahinllariDegjohet shpesh ne Shqiperi per investime private, per investime publike per PPP dhe nuk di pse me shkon mendja ketu e 28 vjet me pare.

 Kishin ardhur ne Tirane dy gazetare nga Bolonja, O. Pignati dhe P. Righi. I pari drejtor i revistes se madhe bujqesore te rajonit Emilja Romana ne Itali  dhe e dyta  vartese e tij . Sipas protokollit me kishin caktuar mua t'i shoqeroja neper Shqiperi ku ata donin te shkonin. Pikasa se ata ishin gazetare klasi. E kishin nuhatur qe ne  ajer se ne Shqiperi dicka do te ndodhte. Ishe lejuar feja dhe po pregatitej situata per pluralizmin politik e demokartizimin e vendit..Dita e parafundit e qendrimit te tyre ne vendin tone ishte ajo kur ne qytetin studenti ne Tirane  shpertheu revolta e Rinise. Te nesermen bene nje takim me punonjesit e Shtepise se Propagandes Bujqesore. Biseda qe e gjate por une do te mundohem te qendroj vetem ne nje porosi- keshille te miqve italiane:

-Vendi juaj sapo u hap drejt perendimit...Do te kete investime nga kompanite e medha. te fuqishme  te botes qe do t'u ndihmojne-tha P. Righi..

-Te investitoret e huaj - e mori fjalen O. Pignati, shefi I P. Righit-duhet treguar kujdes I madh. Se do te kete nga ata qe do te vijne e t'u thone:" Dua te investoj ne kete apo ate fushe seps eme vjen keq per popullin shqiptar te shumevuajtur." Degjojin ata, mbani shenime, mos ua prishni, por mos ua jepni fjalen menjehere.Mos I thoni "derrit dai"Veproni tamam si ai prindi qe ka nje vajze per te martuar. Degjon propozimin e dhenderrit e te afermeve te tij , I studion ata por nuk e  jep fjalen atyperaty.Te tjwere investiture do te vijne. Nje takem do t'u thone si ai I pari, qe do investoje se iu hap barku per popullin shqiptar fukara... POr do te kete edhe ndonje investitor qe do u thote:" Dua te investoj ne Shqiperi kerkoj te zgjeroj biznesin tim. Fitoj une, fitojne edhe shqiptaret"Ky eshte investitori I sinqerte-konkludoi O. Pignati-Ky eshte krushku qe I duhet dhene vajza nuse per djalin e   tij.

Comments (1 posted):

Guri Naimit D(Dh Xhoga) on 18/09/2018 13:21:17
avatar
Si gjithnje Fiqiri Shahinllari piken mbi "I".
Faleminderit atdhetar i mire per kete qortim me vlere. paste vesh te ju degjoje dhe Sy ti shikoje:
Studioni investitoret... pa besouni.
Guri Naimit D.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
4.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1