Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | TEMA | TRADITA E VALLES SE BURRAVE NE FSHATIN DRASHOVICE

TRADITA E VALLES SE BURRAVE NE FSHATIN DRASHOVICE

Font size: Decrease font Enlarge font
image Hiqmet Mehmetaj

TRADITA E VALLES SE BURRAVE NE FSHATIN DRASHOVICE

 

Ashtu siç kam prekur tangent në këngën labe,në vazhdën e vlerave kulturore të fshatit Drashovicë ,vëndin më të rëndësishëm e zë vallja e kenduar e burrave .
Theksoj se shkrimi im per kengen është përzier me vallen nga ndonjë bashkëfshatar. Ne këtë kontekst gjej rastin t'i kërkoj ndjes vetëm familjarëve të të ndjerit Teki Runaj ,një nga këngëtarët virtuozë ,përbri Malo Mersinit .
Di që gabimi falet ,e nëse ai përsëritet kthehet në faj.Në fund të fundit
s'ka gjë absolute,çdo gjë është relative (Ajnshtajn ) .Por le tê kthehemi tek vallja e burrave .
Kam qënë fëmijë 6-7 vjeç ku në dasmat e lagjes sonë "Hastane "ishte traditë qê në këto organizime ftesa ishte familjare. Fëmijët trajtoheshin si të mëdhenjtë me sofrën e tyre të veçantë ,me nje perkujdesje të madhe .
Nga fëmijëria ime afro 70 vjet më parë ,në mëndje më kanë mbetur dy dasma : 
1)Në martesën e Vesel Çepajt dhe 2) në martesën e Idai Biçakut .
Në hodat (dhomat e miqve ) ku vlonte kënga e dollia, aty kam parë valle ku korifej ishin vetë të zotët e dasmës: Brahim Murati ( Çepaj ) dhe Imer Zyberi ( Biçaku ) 
Ne fundin e hodës së miqve nga mesi i dollisë ku kënga merrte flakë ,i zoti dasmës ngrihej bashkë me dy të tjerë ( kjo ndoshta për arsye vendi ) dhe me shaminë në dorë fillonin ekzekutimin .
Shoqerimi i tyre behej me kenge nga te gjithe te pranishmit , te cilet kembekryq duke perplasur pellembet e duarve .Udheheqesi i valles (i zoti i shtepise) , bente levizjet e kembeve ne menyre harmonike , ndersa idyti duhej te ishte i fuqishem qe ta mbante per krahu ,kur behej ai rrotullim spektakolar ku nuk dua ta hiperbolizoj ,i ngjante nje cirku te vertete. Keto jane ato pak elemente te shkurtuara qe po jap . Vallja vazhdonte ( pas mbarimit te çdo dollie )nga miqte ! 
Le te kthehemi tek tradita e kezaj valleje !
1) Te paret qe njihen ne gjithe krahinen (siç e kam permendur edhe tek kenga ) ,kane qene Zenel Abdurrahmeni ( Leskaj),Bejto Hasani ( Kolaj ) dhe Avdul Rustemi ( Begaj ) Kjo pirosti (treshe ) thuhet per secilin se kane kane pasur te veçanten sipas karakterit te tyre ,pra sipas aftesive .Sigudisht ky brez mbetet themeli i valles se kenduar te fshatit .
2) Brezi i dyte ,i cili e trashegoi dhe e percolli me dinjitet ne vitet 1940-1970 ka pasur perfaqesues Malo Mersinin , Teki Runen Nimet Kolen dhe Numan Shemen ( Zanaj ).
Dua te terheq vemendjen e lexuesit se keta artiste popullor sollen elemente te reja .Kjo valle dasmash mori nje karakter te gjere deri sa pushtoi jo vetem skenen e shtepise se kultures se fshatit , por edhe me gjere ,ne festivalet e rrethit .Numri i valltareve ushtua nga 3-5-7 ne dasma ajo arriti deri ne 11 valltare ( gjithmone shifrat flasin tek dhe jo çift )
Sigurisht rolin kryesor e luante valltari me brilant .Leviznet tij ishin vetem kembet me dy gjysemhapsh para dhe nje qetesues qendrim jo me shume se 2-3 sekonta .Gjithashtu duhet theksuar se udheheqesit te valles kembet i loderonin trupi nuk levizte asnje milimeter dhe nese bardhakun (goten ) me uje ta mbante mbi koke , asnje pike uje nuk do te derdhej !
Ne kete kontekst duhet te permend edhe nje fakt historik . Ne vitin 1963 ne festivalin e rrethit vallja e kenduar e burrave te fshatit tone fitoi Flamurin e festivalit me udheheqes te valles Numan Sheme. 
Eshte e çuditshme edhe harmonia midis korifejve !Si Malua ,Numani ,Tekiu ,apo Nimeti ishin teper tolerant ndaj ia linin radhen njeri - tjetrit .Dhe kjo ndodhte sepse te kater ishin te mrekullueshem nga shpirti .
3) Brezi i trete qe e mbajti gjalle kete xhevahir te fzhatit u perfaqesua nga valltaret Vesel çepaj Bezhan Kolaj ,Bastri e Myhdin Runaj ,Mehmet Resulaj etj . 
Sot me vjen mre qe valltaret drashoviciote me perfaqesues Resmi Bani etj i kane dhene impuls duke fituar disa çmime .I uroj mbaresi ne udhen e nisur !
Ju faleminderit !

 

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1