Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | TEMA | Në Këlcyrë, varreza greke dhe italiane Athina kërkon të legalizoj teorinë e Vorio-Epirit

Në Këlcyrë, varreza greke dhe italiane Athina kërkon të legalizoj teorinë e Vorio-Epirit

Font size: Decrease font Enlarge font
image Nuri Dragoj

 

Në Këlcyrë, varreza greke dhe italiane

Athina kërkon të legalizoj teorinë e Vorio-Epirit

Nga Nuri Dragoj

Qeveria shqiptare pranoi zgjerimin e varrezave greke në Këlcyrë e Bularat, madje mori përsipër të gjej edhe varret e ushtarëve grekë të rënë gjatë Luftës Italo-Greke, në një kohë që Athina zyrtare nuk mbajti asnjë prej premtimeve të veta. Ajo që tërheq vëmendjen është dhënia e varrezave të statusit historik, që nënkupton rënien e ushtarëve në trojet e tyre, gjë e cila mund të shoqërohet me pasoja në të ardhmen. Në fushën e luftimeve, gjatë muajve nëntor 1940 - prill 1941, mbetën të vrarë rreth 17 mijë ushtarë italianë dhe grekë, secili për interest e veta, duke e kthyer Shqipërinë në shesh beteje, jashtë vullnetit të saj.

Italia i tërhoqi trupat e të rënëve, për t’u prehur në vendlindjen e tyre, ndërsa Greqia nuk i luajti nga vendi, pasi Athina zyrtare vazhdon ta quaj Jugun e Shqipërisë pronë të saj. Ne nuk jemi kundër gjetjes së eshtrave të ushtarëve grekë, pasi nderimi ndaj të rënëve është kulturë dhe detyrim qytetar. Por nuk e shohim me vend grumbullimin e tyre nëpër manastire të ndërtuara në tokën shqiptare. Greqia mund t’i tërheq eshtrat e ushtarëve të rënë dhe t’u bëjë gjithë nderimet  e nevojshme. Në fakt, jo vetëm që nuk e bënë një gjë të tillë, por e lidhën rënien e ushtarëve me kisha e manastire, pas të cilëve fshihet diçka e kobshme për interest kombëtare shqiptare.

 

LEXO KETU

Comments (2 posted):

Dhimbia e madhe Popull on 07/02/2018 22:52:44
avatar
Mjaft me TEORIVE dale BOJA!

NURI Dragoi-DRAGUA;me te lumte ajo qe thua.Ata luftuan me njeri tjetrin u vrane,po ne na shkaterruan Vatane.
A duhet te genjehemi si pula me therrime?!
Greku thote[- me jep doren te te kepus krahun.-Deri kur keshtu ME?!
Dhimbia e madhe Popull.
Guri Naimit D(Dh Xhoga) on 08/02/2018 01:03:58
avatar
Me te lumte Atdhetar i nderuar sa Pemeter Nuri Dragoi- vertet DRAGUA.

Toronto07-02-2018 Me Ju Guri Naimit D.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1