Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | TEMA | Fragmentimi, ikja nga Totalja Piramidale

Fragmentimi, ikja nga Totalja Piramidale

Font size: Decrease font Enlarge font
image Faruk Myrtaj

Fragmentimi, ikja nga Totalja Piramidale

Nga Faruk Myrtaj

 

Në Çeki ndodhi ca më kollajshëm, se diku më në Jug të ish-kampit Soc... Kjo, sepse edhe inversi nuk ka gjasa të kishte ndodhur aq bujshëm, aq thekshëm, aq dhunshëm, d.m.th. Më në Jug, pasi rrëzuam “Pronarin”, gjer edhe atë të “mesmin”, pasi e riparuam shpejt e shpejt atë që sidosi në llojin e “Reformave Agrare”, edhe hynte, dhe nxituam të imitonim baba Stalinin, për t'i ndrymun individët në coops, nxituam të zëvendësonim sa më shpejt aradhën e të shkolluarve në Perëndim gjatë viteve '30, gjer edhe në fushën e Letrave.

Po, krijuam Piramiden e Letrave, dhe ç'ti besh, Piramidat me nje kulm te vetem e te vetmuar jane...!

Sot e kesaj dite, sado qe me Piramiden ne mes te kryeqytetit nuk po dime ç'te bejme, as ta pershtasim as ta cmontojme, mbase ngaqe nuk rrijme dot pa Majen, pa Kulmin, pa Njeshin...

Tere majmalet e aty-aferta, as me goje nuk e zene se maja jane edhe ata! JO, te gjithe duhet te flasin per Majen, per Kulmin, packa se kohet ndryshojne, packa se dihet se ne liri, me liri, per lirine eshte natyrisht me mire, per te gjithe...

Kemi frike, se mos, me renien e Maje-majes, do fragmentohemi te gjithe...!

Nuk e kemi pare: gjer edhe kur rrefejme per momente krejt intime, gjer edhe ne dhimbje totale, ndjehemi te ngushelluar o me se s'ben gjejm rast ta rrefejme publikisht se jemi te ngushelluar - edhe si njerez, o Zot, edhe pse jemi prej teje, ne ardhje te bukuruar drejt teje- por vetem kur na ngushellimin tone ka marre pjese Ai, Majemali...

Më solli ndërmend një vdekje të 11 Prillit 1985, në Selenicë, Vlorë. Kishte nderruar jete babai, prindi i mire i nje familje. Por bijes se tij i duhej te thoshte me ze te larte, sa here qe ngushelluesit kembeheshin ne oden ku pergjohej I Vdekuri: Jo, sot ka vdekur vetëm shoku Enver Hoxha, askush tjetër...

Prindi i saj, që dëgjonte në mënyra të tjera, nuk bëzante... As ata që vinin per ngushëllime.

Sapo kishte nisur fragmentizimi, që nuk ka mbaruar, as sot e kësaj dite…!

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1