Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | TEMA | Presidenti im , Hashim Thaçi

Presidenti im , Hashim Thaçi

Font size: Decrease font Enlarge font

      

       Me daten 26  Shkurt , ne ora 2  PM, nga ekrani televiziv  mesova se Hashim Thaci  u zgjodh president i  Kosoves  . U gezova pa mase , per  zgjedhjen e  Thacit , ne postin me te larte te  Republikes kosovare .  Ndeza nje fishekzjarr ne  oborrin e pallatit tim , ketu ne  Astoria te  NY. U spjegova fqinjve se pse e shpertheva  fishekzjarrin dhe me  justifikuan  perpara  autoritit te lagjes .B anoret e pallatit im multienik  jane me origjine  nga  Koreja ,  Meksika dhe  India .  E njofin historine e Kosoves ,  Rugoven ,  Adem Jasharin dhe   Hashim Thacin.

  Une ,   si prejardhje ,i perkas  Shqiperise  londineze . Nuk me ka pyetur kush se ku doja te lindja .  Duke qene  brenda  Shqiperise natyrale ,  kam  te drejten  ta quaj veten shqiptar etnik, ashtu sic edhe jam realisht  .   Hashimi eshte  presidenti i  atdheut  tim , qe e  kam  simpatizuar dhe dua me shume, nga te tere  politikanet postkomuniste  te  kombit shqiptar , kudo qe jane .

    Hashimi vjen nga rreshtat e luftetareve te lirise , si  pak  nga personalitet politike te periudhes postkomuniste  te Shqiperise natyrale . Koleget e tij ne  Shqiperi dhe kudo ne  Ballkan , pothuaj  jane produkt i shkolles komuniste.Hashimi ka shkollim ne emigracion dhe ne  prishtine .  Ai  eshte kalitur ne lufte  dhe ka dominuar te tere  qeverrisjen postkolioniale te  Kosoves , qe  nis nga viti 1999.

    Si drejtus i strukturave shteterore , Hashim Thaci ka manifestuar  koherence dhe  realizem , ne drejtimin e ekonomise . Ai ka kembngulur   dhe ja ka arritur  , qe ekonomia e  Republikes te orientohet drejt fizionomise  prodhuse - bujqesore . Hashimin  e kemi pare  ne fushat e prodhimit bujqesor  te Kosoves , midis traktoristeve , kombajnerve , fermerve , grumbullusve , perpunusve te prodhimit bujqesor . Keto dalje ne publik , Hashimi nuk i ka bere per show , por per pune . Bujqesia eshte trajtuar  me seriozitetin , qe meriton si dega me  e rendesishme e  ekonomise prodhuse .

    Bujqesia e  Kosoves , ka bere perparime  progresive dhe te dukshme  ne  keto 16 vite te ketij Shekulli . Prodhimi i pergjithshem bujqesor , ne Kosove eshte me i  larte se sa  ne  Kosoven e parapavaresise , kur ne shumicen e vendeve postkomuniste nuk eshte arritur niveli i prodhimit bujqesor te  realizuar ne Diktature .  toka e Kosoves punohet , cdo vit , cep me cep .  Ne  Shqiperi prodhimi  i pergjithshem bujqesor  aktual eshte  gati  3 here me i ulet se ne vitin 1990, duke lene jasht qarkullimit ekonomik gati 25 % te tokes are .

    Ka disa vite , qe ne Kosove  realizohen  rendimente te kulturave bujqesore progresivisht ne rritje .   Vitin ne vijim  Kosova realizoi rendimentin me te larte te  grurit  midis shteteve te  Ballkanit . Eshte e afert dita , qe  Kosoven do ta kemi nje shtet me bujqesi  te nivelit zvicerian dhe  francez . Aktualisht  ne Kosove punohet per sipermarrje te  permasave te medha komlekse bujqesore . Aty  po shofim  ferma bujqesore te natyres  te fermave  , qe ngriti  H. Fulltz ne  Shqiperi , ne vitet 30 te shekullit 20 .  

      Arritjet bujqesore te sejcilit vend postkomunist  jane terapi antikrize , por kete fakt  pak pushtetare  e kane  njohur realisht .   Raporti import – export i ushqimeve  eshte me i zbutur ne  Kosove se sa ne  shtetet  ballkanike . Jane keto arsye , qe me entusiazmojne per  zgjedhjen e   Thacit, si kryetar i shtetit te  Kosoves .  Kam   shume  besim se  do ta coje  Kosoven ne maja te  reja te zhvillimit ekonomik dhe  qytetar .

      Si shumica dermuse e  shqiptarve  ne te tera trevat , i vleresoj  te tere lideret aktuale partike kosovare , per patriotizem  te pa  diskutushem . Grindjet pozite –opozite rrjedhin nga kenveshtrimi i  problemeve ndershteterore me  Serbine.Kemi pare nje Kryetar  Komune  , ne krye te protestes , qe shkaterronte objekte publike  te bashkesise , qe qeverriste .  Marrdheniet me  Serbine fqinje ,   e pare nga  jashte , sic eshte rrasti im , duhet te  zgjidhet  me bisedime tripalshe . Nuk mundet  Kosova te  zgjidhi  problemet  e vetme . Kosova nuk ka  me kohe per te humbur .  Opozita lipset te  formuloi alterrnative  paqesore , ne politiken e  jashtmme . Ne fund te  fundit , platforma e saj nuk mund te vlei me shume se sa votat, qe ka marre nga  populli . Terheqja nuk eshte dobesi, por kulture .   

    Hashimi eshte kritikuar  per  te meta  ne drejtim dhe ne mardheniet me opoziten.  I permbahem parimit , qe  nuk ka njerez te pa gabushem .  I vleresoj  keto kritika  dhe kam besim se do t’i vleresoi  vete  Ashimi, per te miren e tij dhe te se arthmes se ndritur te  Kosoves tone te dashur  . 

 

      Une  kam analizuar politikat bujqesore te  shtetit  dhe kam bere propozimet perkatese , per ndryshimin e gjendjes .  Librat e mi  kane gjetur zbatim te perpikte ne Kosove, prandaj e  quaj veten kosovar dhe Hashimin e respektoj si  Presidentin tim  te perjetshem .             Illo Foto – Autor librash bujqesor   NY , 26 Shkurt 2016 

Comments (2 posted):

xhevahir cirongu on 29/02/2016 11:50:40
avatar
Respekte për autorin e shkrimit dhe punën e vyerë që ka bërë në botimin e librave bujqësore.Presidenti i sapo zgjedhur në Kosovë, është një fogurë e devotshme sepse ai ka bërë shumë për kosovën martire.Edhe unë i bashkohem urimit:Suksese President,përparofsh Kosova jonë!
Luan Çipi on 01/03/2016 11:15:08
avatar
Përshëndes shkencetarin e bujqësisë Shqiptare, Illo Foto dhe e përgëzoj për qëndrimin e tijë të mençur, demokratik e progresiv, në përkrahje të Presidentit të Kosovës, Ashim Thaçi, zgjedhur nga shumica.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1