Newsletter
Email:

Përjetimi i fajit të gruas në shoqërinë mashkullore

Lis Bukuroca   Përjetimi i fajit të gruas në shoqërinë mashkullore   U shtangëm, u tronditëm, na u prish gjaku pse Flora Brovina bëri një gabim. U shkruan mijëra
image
Lis Bukuroca

Latest News

Basha në Londër në selinë qendrore të Partisë Konservatore Britanike

image
Në selinë qendrore të Partisë Konservatore Britanike në Londër, Kryetari i PD, Lulzim Basha, u prit nga Kryetari i Partisë Konservatore britanike z. Brandon Lewis. ...
Full story

Mediu në Londër: Partia Konservatore Britanike mbështet opozitën shqiptare për qeveri tranzitore

image
Mediu në Londër: Partia Konservatore Britanike mbështet opozitën shqiptare për qeveri tranzitore   Një delegacion i opozitës shqiptare i kryesuar nga Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ...
Full story

Klika injorante

image
Lis Bukuroca Klika injorante “Ai që pranon injorancën e tij, e tregon atë një herë; ai që mundohet ta fshehë atë, e tregon shumë herë!” Konfuci  Shtetet e ...
Full story
image

Një Reportazh për një Konferencë

    Drita Halimi-Statovci: Konferenca Shkencore : Veshja shqiptare e Medvegjës dhe viseve tjera, 02.05.2019, Preshevë-Medvegjë-Sijarinë.   Konferencës Shkencore  me temën bosht Veshja shqiptare e Medvegjës dhe viseve tjera,që u mbajt ...
Full story
image

O ZOT ! ATDHEUN E GJERGJIT PO, E HAN DREQI!

Fritz RADOVANI  O ZOT ! ATDHEUN  E  GJERGJIT PO, E  HAN  DREQI!  Gjergj KASTRIOTI – Skenderbeu, ka thanë: “Madhështia e drejtuesit të një shteti asht lumtunia e Popullit tij.” Një thanje e ...
Full story
image

VARGJE TË HARRUARÀ

VARGJE  TË  HARRUARÀ---------JETESËKohënGjithmonë dua t'a ndal.Me thonj e duarT'a mbaj, t'a mbërthej në vend.Dhe më pas Të futem Të depërtoj thellë, thellëNë brendësi të saj. Në cdo hap ...
Full story
image

Mua më dukesh si pacient me këtë të folur

Mua më dukesh si pacient me këtë të folur   Fjala e Kryeministrit Edi Rama nuk është asgjë e re, por më tepër një përforcim i vijës ...
Full story
image

TIRANIA E SHUMICËS –MENDIME TË HEDHURA

               TIRANIA E SHUMICËS –MENDIME TË HEDHURA                                                 Nga Frank Shkreli "Akumulimi i të gjitha pushteteve, legjislativit, ekzekutivit dhe gjyqësorit, në të njëjtat duar, qoftë nga ...
Full story
image

Për librin “Viti Zero”të Gëzim Lokës

Për librin “Viti Zero”të Gëzim Lokës     Nga Qazim Shehu  –Vëllimi eseistik “Viti Zero” i Gëzim Lokës ,është një përpjekje e suksesshme në llojin e sprovës politike-analitike të ...
Full story
image

Piktori

Piktori  (Përkushtim mjeshtrit të pikturës elbasanase Xhemal Lufta)   Nga Fatmir Terziu   Pasqyra e verbër meton. Perceptimi një kanavac i vrarë nga ëndrrat, liria e penelit, vegimi ditë të vetmuara dhe netë ...
Full story
image

VAZHDOJ TË SHKRUAJ PA U NDALUR

XHEMILE ALIU: “VAZHDOJ TË SHKRUAJ PA U NDALUR,         AQ SA AKAM KOHË E FRYMËZIM…” Nga: Prof.Murat Gecaj       publicist e studiues 1.Kënaqësi, që e bëjmë këtë bisedë bashkë, mike krijuese ...
Full story
image

I VOGËL DHE I PADUKSHËM

I VOGËL DHE I PADUKSHËM tregim U pendua që e teproi me lëvdata për veten, si shkrimtar, u pendua edhe që e teproi me raki, dhe që ...
Full story
image

Të bësh më tepër brënda përkatësisë europiane

Të bësh më tepër brënda përkatësisë europiane Nga Alfred Papuçiu  Takova në kryeqytetin e një vendi europian nje mikun tim shkrimtar nga Shqipëria. Kishte disa vite që ...
Full story
image

Fëmijët, yjet më të bukur dhe më të ndritshëm

     Reportazh Fëmijët, yjet më të bukur dhe më të ndritshëm   1. Takimi u  zhvillua më 13 Maji, me kërkesën e mësueses së gjuhës shqipe znj. Shefkije Allkja.  -Nxënësit kanë lexuar ...
Full story
image

Regjimi i Ramës na kthen në 1951-shin

Regjimi i Ramës na kthen në 1951-shin                                  A është vepër penale të shkruash në murin e shtëpisë së një ambasadori një fjali me përmbajtje politike?             Absolutisht jo! ...
Full story
image

Dylqinja e Xibrakës, i shkruan kalorësit fytyrë menderosur: Jam e jotja deri në…

  Dylqinja e Xibrakës, i shkruan kalorësit fytyrë menderosur: Jam e jotja deri në…   Fort i ndrituri Kalorës i fytyrës së menderosur! Jam e jotja Dylqinjë e Tironës ...
Full story
image

LAZËR STANI: TRADITA E FUQISHME NGANJËHERË KTHEHET NË TABU PENGUESE PËR SHKRIMTARIN

    LAZËR STANI: TRADITA E FUQISHME NGANJËHERË KTHEHET NË TABU PENGUESE PËR SHKRIMTARIN   Intervistoi: Violeta Murati   Njeriu i dosjes, Dënesje në dru, Koha për nuse... janë titujt e parë ...
Full story
image

Shqiptarët, 75 vjet në duart e “të majtës” …

  Shqiptarët, 75 vjet në duart e “të majtës” …     Tani është koha që PS e vërtetë të mendojë dhe të përpiqet të korrigjojë gabimet e veta ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Currently active users: 54
Guests: 53
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1