Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | ESSAY

ESSAY

image

ARSIMI NË VËRRI TË PRIZRENIT

ARSIMI NË VËRRI TË PRIZRENIT (Lexo faqet 43-72 të librit KETU) Në 85-vjetorin e shkollës ÇERKIN BYTYÇI Vërrini, si territor i komunës së Prizrenit, që ndodhet në të
Full story
image

Qamil Ali Graceni mësuesi elbasanas që pret të paktën një nderim Kombëtar

Me rastin e 37 vjetorit të ndarjes nga jeta Dr Fatmir Terziu   Një shkrim i gazetës “Tomori” të vitit 1942, theksohet se mësimdhënës i parë i shkollës ...
Full story
image

Uk Mamli

Uk Mamli   Gazetarja e “Shkumbinit”, L. Branica, gazetë e Elbasanit të viteve të para 90-tës, ndërsa ngjiste shkallët e redaksisë me një zarf në dorë fliste ...
Full story
image

Uthulla syve

Uthulla syve Nga Reis Mirdita (Metamorfoza nën sundimin e qenieve të errëta) -XX- Zikana kishte filluar të mahniste që nga femëria e hershme në fshatin e lindjes. Mahnitje ...
Full story
image

Kahqartazi…, pas kapës së Tjetrit

Pas kapës së Tjetrit Dr Fatmir Terziu   Pikëbashkohem me rrjedhat e ujësive që ndalen në Lumin Shkumbin. Të harruarat rrjedha, përrenjtë e mbetur rrëfenjave, përrallave, dhe ato ...
Full story
image

Për lexuesin libri “Pa Koment” i autores Vilhelme Vrana Haxhiraj

Për lexuesin libri “Pa Koment”i autores Vilhelme Vrana Haxhiraj      Para pak ditësh doli nga botimi vëllimi  me titull “Pa Koment”, libri i dytë me ese-publicistikë ...
Full story
image

NJË ANTOLOGJI HISTORIKE PËR KRIMET E KOMUNISTËVE

NJË ANTOLOGJI HISTORIKE PËR KRIMET E KOMUNISTËVE Rreth librit të Enver Lepenicës “Eliminimi i Grupit Komunist të “Të Rinjve”   Prof.Dr. Muharrem Dezhgiu   Instituti i Studimit të Krimeve dhe ...
Full story
image

BOTA QË SHOHIM NË DETIN E SYVE TË POETES

Dr.sc. Bardhyl Maliqi   BOTA QË SHOHIM NË DETIN E SYVE TË  POETES Marjeta di se çka merr nga jeta, se më kot nuk do ta pagëzonin ...
Full story
image

Shpendi Topollaj – njeri dhe krijues i mrekullueshёm

 Me rastin e 70 vjetorit të lindjes     Më 14 shkurt, pra ditën e shënuar të Shën Valentini, poeti, shkrimtari dhe kritiku Shpendi Topollaj, mbush 70 ...
Full story
image

RAIMONDA MOISIU, ME DISA YLBERE, NË “QIELLIN” TONË LETRAR…

  RAIMONDA MOISIU, ME DISA YLBERE, NË “QIELLIN” TONË LETRAR… Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues 1. Raimonda Moisiu, me origjinë nga Korça, është poete, shkrimtare, publiciste dhe veprimtare ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1