Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | REPORTAZHE | Të jesh vetvetja është gjëja më e lehtë në botë

Të jesh vetvetja është gjëja më e lehtë në botë

Font size: Decrease font Enlarge font
image SHKUMBINASET, QË SHËROJNË ME PROFESIONET DHE PASIONIN PËR TË SHKRUAR

SHKUMBINASET, QË SHËROJNË ME PROFESIONET DHE PASIONIN PËR TË SHKRUAR

Mbresa

NGA ELI KANINA

"Mikroskopi dhe teleskopi janë vazhdimësi e syrit, telefoni vazhdim i zërit, plugu dhe shpata i duarve. Por libri është një punë krejt tjetër, libri është vazhdim i kujtesës dhe imagjinatës..." shkruan Jurge Luis Borges . Është libri ai që na motivon në përditshmëri, miqësi e takime, në punë e aktivitete. Ky libër na veçon, e na bën bashkë në gjithë jetën tonë.

Si dikur në rrethin letrar të shkollës atje në vendlindje, përjetësova të njëjtën ndjesi me miken time Drita Lushi, në Klubin e Poezisë në bar LUX, në Tiranë. Në pritje të mikes tonë poete Lumturi Bersava që nuk mundi të vinte, takohemi me disa prej autorëve që i kemi njohur, lexuar e diskutuar dikur si nxënëse e letrare. J. D. Salinger shkruan se "Kur ke mbaruar së lexuari një libër, dëshiron ta kishe mik autorin që e ka shkruar, që të mund t'i telefonoje dhe t'i tregoje si ndihesh. Kjo nuk para ndodh." Me autorët bashkëkohorë, shanset të mundësohen nga takime të tilla. Pikërisht, ky shans e kjo kërshëri na bën bashkë në një sofër poetike. Me shkrimtarin korçar, skenaristin e filmave dhe përkthyesin Nasi Lera, autori i shumë librave dhe së fundi të romaneve "Kishim një ëndërr" dhe "Sytë e Sofisë". Me autorin e "Vdekja e perëndive", "Kohë e krisur", "Udha", tekstshkruesin e këngëve më të bukura të muzikës së lehtë, autori i "Ferrparajsës" i "Borxhi" apo "Fjala", poetin skraparli Xhevahir Spahiu. Me shkodranin e martuar me poezinë( bashkëshort i poetes së mirënjohur Luljeta Lleshanaku) shkrimtarin Lazer Stani, që pas 10 vitesh nga libri i tij i fundit, sjell librin e ri "Kohë për nuse". Kësaj here, ndryshe nga takimet letrare të gjimnazit, si krijuese, unë dhe Drita mbajmë në duar edhe librat tanë. Ndihemi në një klimë miqësore si lexues e autorë, dashamirës të letërsisë së njëri tjetrit, jetues të të njëjtit realitet shqiptar. Nasi Lera thotë se "autori është opozitar i realitetit. Lufta e talentit me çensurën, sjell letërsinë e bukur." Ndërsa për shkrimtarin Lazer Stani " letërsinë nuk e bën zhurma e një rruge të kryeqytetit, por gjithkund ku gëlon jeta e gjenden njerëzit"

Ndoshta prej atmosferës së Festës, ndoshta pse në botën e letrave ka gjithmonë një kaos frymëzues bisedash, u ndjeva me të gjithë, si me veten. "Të jesh vetvetja është gjëja më e lehtë në botë. Gjëja më e vështirë është të jesh çka të tjerët të duan të jesh. Mos lër askënd të ta bëjë këtë." shkruan Leo Buscaglia.

LEXO TE PLOTE KETU

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1