Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | PROZE

PROZE

image

Vendlindja: Oqeani Atlantik

  Vendlindja: Oqeani Atlantik I ulur në njërën prej  karrigeve të lokalin buzë detit, Aristidhi lexonte gazetën dhe herë pas here shijonte  kafen e tij të
Full story
image

Lotë amaneti

Nga  Petrit Malushi     (Fragment nga novela „Gershetat ne sepete“, ngjarje e jetuar)Heroina e Popullit, Fato Berberi, gjatë Operacionit të Dimrit 1943-1944, u plagos në ...
Full story
image

Vetë e pati fajin, përse na dha raki…!

Vetë e pati fajin, përse na dha raki…!     Nuk la fshat dhe shkollë pa ndërruar. Vitet e fundit para se të vinte demokracia i takoj të punonte ...
Full story
image

THIRRJE NGA ZBORI

 NGA DITAR (i konvalesencës ideologjike) me rastin e 15 Prillit ditës  Deportimit tim në Kooperativën Bujqësore të Fier-Sheganit 5.                        THIRRJE NGA ZBORI Prill 1973        Sot jam në zbor ...
Full story
image

TË SHPËRFYTYRUARIT

U darkuan me peshk, sallatë e djathë kaçkavall. Me shpresë se alkoli do përndizte kujtimet rinore, Gjergj Kodra piu nxitimthi një dopio raki, po aq ...
Full story
image

GJIROKASTRITJA

QIELLI E KISHTE DËGJUAR LUTJEN TUAJ   Fatmir Terziu Bukuroshi, një rinosh me shumë hijeshi, elegancë dhe pak gjykim, pasi ka shpenzuar paratë e tij sa majtas dhe ...
Full story
image

Të reja: Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur

Të reja: Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur 1. Deputeti: “Ju thoni se ka ardhur një njeri në derë që dëshiron të më takojë mua? ...
Full story
image

NJË FSHESË E HEKURT DO TË FSHIJË USHTRINË

NJË FSHESË E HEKURT DO TË FSHIJË USHTRINË (Fragment nga romani “Pas kuintave te Teatrit Diktonian”)   Kapitulli i dytë      Lajmi u rrëzua nga Maja. Pesha e tij ishte ...
Full story
image

FRERI

FRERI Tregim QAZIM D.  SHEHU Pasi i kishte bërë tri vite burg prej asaj të mallkuare gjuhë ,nga që nuk rrinte dot pa llapur, Mirash Duri zuri vend ...
Full story
image

Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur

Njëzetë ndaleska të vogla..., aspak për të qeshur Fatmir Terziu 1. Një njeri i varfër ishte shumë i lodhur nga një fushatë e gjatë për politikanët, (aman ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1