Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:
Home | POEZI

POEZI

image

POEZI PER KËNGËT QË NA MBAJTËN GJALLË

BEDRI ALIMEHMETI POEZI PER KËNGËT QË NA MBAJTËN GJALLË Duke kujtuar Sanremon OGGI PAGO IO *) Veshin njësh  mbi altoparlantin e të mrekullueshmes "Phanola", 1) që tingujt e magjishëm të "Piove"2) po më
Full story

SE TI JE ME MUA

image
Duke falnderuar Gjergj Manon per perkthimin ne anglisht te poezise, po e publikoj per anglisht folesit.. Falemindferit Gjergj dhe suksese!   Gjergji Mano   SE TI JE ME MUA   Këtë ...
Full story

KUR SHKOJNË NË LUGINË

image
BURKA Në shekullin e ri, burka si bukla jo tinëz ka hy në shkolla e në shtëpi !? Si bari i keq dita-ditës shtohet, vetë nuk largohet. 21 korrik 2019 DHELPRA E LUANI Dhelpra e ...
Full story

TË BIJAT E HIMARËS

image
Nga  Leonidha Naqedhrami TË  BIJAT   E   HIMARËS Bor’e bardh’ e MajëÇIKës Vetëtim’ e Vetëtimës Drit’ e yllit t’Afërditës Meloditë e Katinës .    Kaltërsia e Jonisë Dhe kordelet e ylberit, Medalion i  Shqipërisë, Këng’ e Katina Belerit .    Mjalti I lulelimonit ...
Full story

Falenderim!

image
Falenderim!     Për burrin e mirësjellur 80 vjeçar i cili shtyn gruan e tij të lidhur në karrige me rrota në Parkun “Rinia” dhe buzëqesh në fytyrën e saj ...
Full story

...ëndërr

image
...ëndërrAstrit LulushiNdodhi shumë kohë më parë.Atë ëndërr thuajse e kam harruar.Por ishte aty atëherë,Para meje,Ndritshëm si dielli. Dhe pastaj u ngrit muri,Ngadalë u rrit, ngadalëMidis meje ...
Full story

"Nxehtësi" korriku

image
"Nxehtësi" korriku      (poezi  lirike) Nga    Përparim  Hysi 1.Kur nuk bën asgjëSa e"ëmbël" është që mos bësh asgjëT'i lëshosh mendimet pa kapistallParasysh sheh një"film pa ...
Full story

KUR BROHORIA, SKUQEJ ME GJAK...

image
Vullnet Mato   KUR BROHORIA, SKUQEJ ME GJAK...   Era fshin retë e zeza, në qiell, dritës diellore, t’i çlirojë rrezet. Sovrani fshin diktaturat mbi krye, t’u çlirojë frymëmarrjen njerëzve.   Kur të zgjedh ...
Full story

Një shoku

image
  Nga   Petrit  Malushi   Një shoku     (Përparim Hysit)   Më të shtrenjtë, ti kohën ke! (Më fal nëse mendoj gabim). Takohemi shpesh dhe vë re, Je këmbë  gjemb, ikën nxitim.   Ndahemi ...
Full story

LIS-KUJTESE

image
LIS-KUJTESENë damarët e pemës lis-kujtese lëvrijnë kujtimet,rrgëve të ngurta ku qindra herë vrava këmbët,sa herë vrapoja duke mbledhur lule shtrydhet,s’doja t’ja dija këmbët mi shponin ...
Full story
Log in
Featured author
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1