Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | TI ISHE BUKURIA E FUSHES

TI ISHE BUKURIA E FUSHES

Font size: Decrease font Enlarge font
image Bedri Alimehmeti

TI ISHE BUKURIA E FUSHES

– Fatmir Frashërit –


Dhe pse ishte mesi i ditës

papritmas dielli keqas u mjegullua.

Rrezet e tij u zbehën,

shkëlqimi tyre u venit.

Kalimtarët poshtë në trotuare

çuditërisht ngadalësuan hapat.

Fëmijët ndërprenë lodrat.

Ç’po ndodhte vallë!?

Edhe volumet e bokseve

nëpër baret e mbipopulluar

aty rreth e përqark

thuajse u shuan.

Në tavolina bisedat dhe të qeshurat

si me thikë u ndërprenë.,

Tek semaforët

asnjë makinë nuk u nis me rrapëllimë.

Në atë çast të mallkuar

qyteti befas thuajse i gjithi

mbajti frymën!

Zemra e legjendarit

të fushave të gjelbra

mbi të cilat me gjithçka të tijën,

kishte bërë epokë dhe kishte lënë

gjurmë të pashlyeshme,

të fundit herë rrahu.

Fatmir Frashëri nuk ishte më.

Si një vello e hirtë,

mbështjellë e shkapërda

nga tronditja e goditjes

së çasteve të para,

lajmi u shtri në gjithë Tiranën.

Konsteilacionit të bardhebluve

i qe shuar edhe një tjetër yll.

Pikëllimi ngërtheu

zemrat e admiruesve të tij të pafundmë.

Mimi 1) bukuri e fushave të futbollit

nuk do të jetë më.

Lotët e tyre u derdhën krua

mbi blerimin e fushave,

ku me ty gjithnjë ndiheshin

katërçipërisht të pathyeshëm,

totalisht të sigurt.

Ndaj ti nuk kishe të drejtë t’i linje

sepse jo vetëm vetes,

të afërmve, shokëve e miqve,

por i përkisje gjithë Tironës.

Me ikjen tënde

qyteti ynë u varfërua

edhe ca më shumë.

Gjerdanit të bardhebluve

tash e mbrapa do i mungonte

edhe një smerald.


Romë 19 korrik 2019


1)-E thirrnin në intimitet shokët e miqtë Fatmir Frashërin

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1