Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | POEZI | ..ne

..ne

Font size: Decrease font Enlarge font
image Astrit Lulushi

..ne
Astrit Lulushi

Sikur fuqia e popullit
Të përmblidhej në një fshesë
Ose të shndërrohej
Si shkopi i Mosiut
Me fuqinë e Zotit
Politikanë që kemi sot
Me një goditje, baltë e pluhur
Do të bëheshin, ose gjarpërinj
Kokën do të nxirrnin dhe populli
Me hapjen e detit do të mbyste
Çdonjerin prej tyre
Ose fshesa do t’i përfshinte;
Të paktën kështu, vendi
Rishtaz do të ngrihej
Me njerëz të cilë mendojnë
Që nuk presin derisa
Mendimi t’u mohohet;
Sepse Moisiun, bija e Faraonit
E bëri djalin i saj,
Dhe e quajti “e Mora nga Uji”
Për t’a rritur më shumë
Se sa një Hero Eksodi.

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1